Karbonmonoksit zehirlenmesi nedir?

Karbonmonoksit zehirlenmesi nedir?
Kış aylarında sobaların, kombilerin ve şofbenlerin yanması ile birlikte ülkemizin hemen her bölgesinden karbonmonoksit zehirlenmesi haberleri gelmeye başladı. Karbonmonoksit zehirlenmesi sebebiyle yüzlerce kişi yaşamını kaybetmekte, bir o kadarı da sakat kalmaktadır. Peki, karbonmonoksit zehirlenmesi nedir?

renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gazdır. Bazen görüldüğü gibi, sobalarda mavi bir ateşle yanar. Çok kuvvetli bir zehirdir. Solunan havada konsantrasyonu artarsa, kana geçer ve oksijenin taşındığı hemoglobine O2’den daha kolay bağlanır. Yani tüm CO’lar bitmeden O2 bağlanamaz. Bu bakımdan oksihemoglobin meydana gelemez ve kanda karboksihemoglobin artar, dokulara oksijen taşınamaz.

Karbonmonoksit zehirlenmelerinde ilkyardım nasıl yapılmalı?

Vücuda solunum yoluyla giren karbonmonoksit, doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller, zehirlenme ve ölüme neden olur. Karbonmonoksit zehirlenmeleri sıklıkla; kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması sebebiyle meydana gelir. Zehirlenme tablosunda başağrısı, görme bozuklukları, uyku hali, zihni bulanıklık ve koma vardır. Yargı yeteneki bozulur ve sezgi kaybolur. Sonuçta kalıcı beyin hasarı meydana gelebilir. Ayrıca nevrasteni, bunalım görülebilir. Karbon monoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içinde tıbbi müdahale yapılmaz ise ölümle sonuçlanabilmektedir. Alınacak tedbirlerle karbonmonoksit zehirlenmesine bağlı ölümler önlenebilir ölümlerdir.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.