Kallavi nedir? Kallavi nasıl yapılır?

Kallavi nedir? Kallavi nasıl yapılır?
Kallavi sözcüğünün anlamı Türk Dil Kurumu Sözlüğü’nde “Vezir ve sadrazamların giyindikleri bir tür kavuk” ve “Çok iri, koskocaman” diye geçiyor. Aynı zamanda şık ve göz doyuran yemeklerin bulunduğu zengin sofralar için de kullanılan bir sıfat. Ancak kallavi aynı zamanda Edirne mutfağına ait bir kurabiyenin de ismi. İçinde un, tuz ve yağ olmayan bu kurabiyeyi siz de evinizde yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler ve kallavi kurabiyenin yapılışı hemen altta…

Görüntüsü bir kavuğa benzeyen kallavi adını da buradan alıyor. Edirnelilerin çok değer verdiği yerel lezzetlerden biri olan kallaviyi evinizde de kolayca yapabilirsiniz. Kallavinin tarifinde gene Edirne’nin yerel bir ürünü olan karaçalı balı kullanılıyor. Ancak bu balı bulamazsanız akasya veya ayçiçeği gibi başka Trakya balları ile da kallavi yapmayı deneyebilirsiniz.

1 kilogram ince dövülmüş Antep fıstığı
1 su bardağı şeker
250 gram karaçalı balı
1 tutam safran
4 adet yumurta akı

Yoğurma kabına fıstıkları alın. Ortasını havuz gibi açın ve içine şekeri, yumurta akını, safranı ve balı ilave edin. İyice harmanlayıp uzun uzun yoğurarak yapışkan kıvamlı bir hamur elde edin.

Makaron nasıl yapılır? Kakaolu makaron tarifi

Fırın tepsisinin tabanına yağlı kağıt serin. Kurabiye hamurunuzu krema sıkma torbasına doldurun. Kağıdın üstüne eşit büyüklükte yuvarlaklar sıkın. Ardından krema torbasının ağzını kurabiyelerin üstüne hafifçe bastırarak küçük yuvarlaklar oluşturun.

Kurabiyelerinizi düşük ısıda (130-140 derece civarı) fırına verin ve ortalama 20-25 dakika pişirin. Üzeri kızardığında kallavi yemeye hazırdır. İki kurabiyeyi birleştirip acıbadem kurabiyesi gibi servis edebilirsiniz. Arzu ederseniz arasına kaymaklı dondurma da sürebilirsiniz.

BAL HANGİ KOŞULLARDA SAKLANMALI? İŞTE ÇOK İŞİNİZE YARAYACAK İPUÇLARI

Bal 101Balın doğallığı nasıl anlaşılır? Doğal balı anlama yolları nelerdir? Bal nerde saklanmalıdır? Balın saklama ömrü hangi koşullarda uzar? Bu soruların yanıtları, tüm ince noktalarıyla videomuzda….daha fazla video için

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.