Kalamar nedir? Kalamar nasıl pişirilir?

Kalamar nedir? Kalamar nasıl pişirilir?
Kalamar, Türkiye denizlerinde sık sık rastlanılan bir deniz canlısıdır. Bir yumurta ile aynı kolesterol seviyesine sahip olan kalamar, fırında, kızartılarak veya buğulama şeklinde de pişirilebilir. İşte, ilk kez deneyecekler için kalamar tarifi…

, diğer kafadan bacaklılar gibi bariz bir kafaya, çift taraflı simetrik bir yapıya, manto ve kollara sahiptir. İçindeki melanin adındaki madde insan cildini bronzlaştıran pigmentin aynıdır. Yaşamını sürdürebilmesi için deniz suyunun belirli bir ısıda ve tuz oranında olması gerekir ki bu nedenle Türkiye sularında Marmara Denizi’nin batı kesiminden başlayarak Ege ve Akdeniz’in tamamında bulunur. Türkiye sularındaki en yaygın bulunan türü Avrupa kalamarı ya da Adi Kalamar olarak da bilinen Loligo vulgaris’tir.

Kalorisi en düşük deniz ürünü olan kalamar, protein, çok az oranda yağ, fosfor, magnezyum ve kalsiyumdur. Kalamar; B2, B3 ve B12 vitaminleri barındırır.

Ahtapot nasıl temizlenir, nasıl pişirilir? Ahtapot pişirmenin püf noktaları

Kalamar Tava

Kalamarları kızartmak için önce sosu hazırlayın. Sos için; incecik kıyılmış maydanoz, sirke, kekik, sarımsak ve biberiyeyi karıştırın. Kalamarlarınızı önce una sonra sosa bulayıp kızgın yağda kızartın. Servis tabaklarına rokalarını büyük yapraklar durumunda yerleştirin, üstüne kızarttığınız kalamarlarını koyun.

Soslu kalamar tarifiKalamar dolması tarifi Deniz Mahsullü Makarna | Mucize LezzetlerMucize Lezzetler’in bugünkü menüsünde Deniz Mahsullü Makarna var! Gülçin Çavdarcı’nın enfes tarifiyle sizlerle…daha fazla video için

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.