K vitamini nedir, nelerde bulunur?

K vitamini ne demektir, nelerde bulunur?
‘K’ Koagulasyon vitamini isminden gelir. K vitamininin en fazla bilinen görevi, pıhtılaşma faktörleri yapımında rol almasıdır. Eksikliğinde kanın pıhtılaşması engellendiği için kanama durmayabilir. Kemik gelişimi için de önemlidir. Peki, K vitamini nelerde bulunur?

lipofilik ve hidrofobik bir vitaminler grubuna verilen addır. K vitamini 1920’lerin sonlarında Danimarkalı bilim adamı Henrik Dam’ın kolesterol hakkındaki çeşitli araştırmaları sonucu keşfedilmiş, kan pıhtılaşmasıyla ilişkili olduğu saptandığı için de önceleri koagülasyon vitamini olarak adlandırılmıştır.

K vitaminlerine bazı proteinlerin posttranslasyonal değişimi, özellikle de koagülasyon kısaca kan pıhtılaşması, için ihtiyaç duyulur. Kimyasal olarak bunlar 2-metil-1,4-naftokinon türevleridirler ve genel kanıya göre etkinliklerinin temel nedeni kimyevi yapılarındaki naftokinon halkasıdır. Buradan hareketle genel olarak tüm K vitaminlerinin etki mekanizmaları benzerdir. Yine de bağısaktaki emilimi, taşınması ve doku dağılımıyla ilişkili olarak önemli farklılıklar ortaya çıkabilmektedir. Isıya oldukça dayanıklı olan K vitaminleri, bahsi geçen kimyevi özellikleri hasebi ile suda çözünmezler. İnsan vücudu K vitaminini depolayabildiği için günlük K vitamini katkısına ihtiyaç duymaz.

K Vitaminin Vücut Çalışmasındaki Görevleri

Vitamin K karaciğerde kanın pıhtılaşmasını sağlayan maddenin sentezi için gerekmektedir. Eksikliğinde kanın pıhtılaşması engellendiği için kanama durmayabilir. Kemik gelişimi için de önemlidir.

Yetersizlik ve Fazlalıkları

Karaciğer ve sindirim sistemi bozukluklarında özellikle safra akımının engellendiği durumlarda K vitamini kullanılması yetersizleşir. Uzun devam eden antibiyotik tedavileri de barsakta harabiyet yapacağından vitamin K etkinliğini azaltarak yetersizlik yapabilir. Fazlalık belirtisi olarak suda çözünen türevleri yenidoğan sarılığı (hiperbiluribinemi) yapar.

K Vitamininin En Çok Bulunduğu Besinler

En zengin kaynakları, ıspanak ve benzeri yeşil yapraklı sebzeler, karaciğer, kuru baklagiller ve balıklardır.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.