İstiridye mantarı nedir? İstiridye mantarının faydaları

İstiridye mantarı nedir? İstiridye mantarının yararları
Son dönemin popüler yiyeceklerinden istiridye mantarı, toplum arasında yaprak mantarı, kayın mantarı ya da kavak mantarı gibi isimleri ile de bilinmektedir. İstiridye mantarının kalp hastalıklarına iyi geldiği ve tansiyonu dengeleyici özellikte olduğu bilinmektedir. İşte, istiridye mantarının diğer özellikleri ve yararları.

İlk olarak I. Dünya Savaşı esnasında geçim sağlamak maksadıyla ekimi yapılan , son günlerde dünya çapında ticari bir besin olaraküretilmektedir. Hem taze hem de kurutulmuş olarak tüketilebilen istiridye mantarının öğütülmüş haliyse bisküvi ve ekmek yapımında kullanılır. İstiridye mantarı ayrıca endüstride ve diğer alanlarda mantarındırma (vücuttaki toksik etki gösteren bileşenleri mantar kullanarak temizleme yöntemi) maksadıyla kullanılır. İstiridye mantarı bir ilaç mantar olarak düşünülebilir, çünkü içinde statin türü bileşenler içermektedir bunlardan biri olan lovastatin kolestrolü düşürür.İstiridye mantarları, diyet lifleri ve diğer kıymetli besin maddeleri açısından iyi bir kaynaktır. Bu özelliği ile açlık duygusunu giderir.

Kalsiyum fosfor, potasyum, demir ve bakır yönünden zengin olan mantar, şeker, kalp, damar hastalıkları ve aneminin düşmanıdır. Mantar, bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek bünyeyi de hastalıklara karşı korur. Mantardaki ‘lentinian’ ismi verilen maddenin tümörleri azalttığı bilinmektedir.

D vitaminiyle hücrelerde büyümeyi destekler ve kemiklerin kuvvetlendirir.

İstiridye mantarı, diyetik açıdan da bir çok vitamin ve oligoelement içerisinde barındırır. Yağ oranı yok denecek kadar düşük olan ve katiyetle kolesterol içermeyen mantarlar, sağlıklı diyet listesinde kullanılabilir.

B5 vitamini sayesinde yaraların iyileşmesini hızlandırır ve depresyona iyi gelir.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.