IP adresim nedir? IP sorgulama

IP adresim nedir? IP sorgulama
IP adresim nedir? IP sorgulama nasıl yapılır? IP (İnternet Protokolü) adresi, bir bilgisayar ağında iletişim için web teknolojisini kullanan bir aygıtın belirleyici numarasıdır. IP adresi, o cihazın hangi servis sağlayıcısı ya da ağı kullandığını ve webe hangi lokasyondan bağlandığını belirler. İnternet Servis Sağlayıcısı, webe bağlanan her cihaza eşsiz bir IP adresi tanımlar. IP adresi aynı zamanda, bir dijital aygıtın bir başka dijital aygıtla da web aracılığı ile iletişime geçmesini sağlar. IP adresi olan iki cihaz, webe bağlı oldukları sürece, aynı ağa bağlı olmaksızın da birbiri ile etkileşim kurabilir. Ayrıca bir web sitesine, alan ismi yerine yalnızca IP adresi yazılarak da erişim sağlanabilir.

IP sorgulaması, webe bağlanabilen bir dijital cihazın veya bir web sitesinin webe hangi lokasyondan bağlandığını ve/veya hangi web servisi sağlayıcısını ve ağı kullandığını belirlemek için yapılan bir sorgulamadır. Bir cihazın IP adresi, o cihazdan IP adresi ile ilgili arama motoru sorguları yaparak veya basit internet araçları kullanarak kolayca belirlenebilmektedir. IP adresi, noktalarla ayrılan 4 adet 8 bitlik sayıyla ifade edilir. Öktet (Sekizli) ismi verilen bu sayılar azami 3 rakamlıdır ve 254’ten büyük değildir.

IP adresleri kendi içerisinde, statik ve dinamik olmak üzere ikiye ayrılır. Statik IP adresi; hiç bir vakit değişmeyen, kalıcı bir IP adresidir. Dinamik IP adresiyse bir cihaza, webe her bağlanışında yeniden tanımlanan kısaca geçici bir IP adresidir. Statik IP adresleri bilgisayara, bir admin tarafından manuel olarak atanır. Dinamik IP adresleriyse bilgisayar arayüzü veya sunucu yazılımı tarafından, otomatik olarak atanır. IP adresleri, servis sağlayıcı tarafından, statik olacak şekilde de tanımlanabilir.

DNS Nedir?

DNS (Domain Name System – Alan Adı Sistemi), webe ya da özel bir ağa bağlı olan tüm bilgisayarları, servisleri ve kaynakları adlandırmada kullanılan hiyerarşik sistemdir. DNS sunucuları, web sitelerinin kullanıcıların kolay anımsaması için kelimeleştirilmiş adreslerinin, IP adresi (numarası) olarak neye karşılık geldiğinin kaydını tutar. Bu yönü ile DNS, webi yöneten ve haritalayan sistemdir. İnternetin kullanılabilirliğini sağlayan bu yönetici sistem, 1980’lerden bu yana varlığını devam ettirmektedir.

IP adresinizi sorgulamak için buraya tıklayın.

IP adresim nedir? IP sorgulama

Bilgisayarın Ip Adresi Nasıl Değiştirilir

Bilgisayarın Ip Adresi Nasıl Değiştirilir

Ip Adresi Yukarıda Gördüğünüz Adres Olarak Görebilirsiniz Bu Ip Adresi Dahili Ağlardaki Bilgisayarların Birbirleri Ile Görüşmesini Sağlar Bu
Ip Adresi Yukarıda Gördüğünüz Adres Olarak Görebilirsiniz Bu Ip Adresi Dahili Ağlardaki Bilgisayarların Birbirleri Ile Görüşmesini Sağlar Bu

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.