İmar barışı nedir ve detayları nelerdir? İmar barışı neleri kapsıyor?

İmar barışı ne demektir ve ayrıntıları nelerdir? İmar barışı neleri kapsıyor?
İmar barışı düzenlemesi, 30 Nisan akşamı yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı açıklamasının arkasından netlik kazandı. Türkiye’de on binlerce kişinin merakla araştırdığı konu olan imar barışı düzenlemesi bazı ayrıntıları ile Başbakan Binali Yıldırım tarafından ele alındı. Peki, İmar Barışı düzenlemesi nedir? İşte, kimleri kapsadığı hakkında bazı bilgiler ve düzenlemeye dair ayrıntılar

İmar barışı veya bir başka ifadeyle imar affı, Bakanlar Kurulu sonrasında alınan kararlar içinde büyük bir yer tutuyor. İmarsız yapılmış binalar için yeni bir düzenleme getireceklerini açıklayan Başbakan Binali Yıldırım, bu şekilde mülkiyet sorunu sebebiyle arsa görünen yapıların, resmi olarak doğalgaz ve su bağlatamama gibi sıkıntıların önüne geçileceğini açıkladı. Peki, imar barışı ne demektir ve kimleri kapsıyor? İşte Başbakan Yıldırım’ın yapmış olduğu açıklamalar

BAŞBAKAN’IN İMAR BARIŞI AÇIKLAMASI

Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu sonrasında imar barışı için açıklamalarda bulundu. İşte, o açıklamalar;

Bir diğer müjdemiz imar barışıdır. Daha önce de anlattım bunu. Bu konuda çok kapsamlı çok köklü aşağı yukarı son 50 senenin artık kangren olmuş sorununu kökten çözecek bir yasa tasarısıdır. Bu imar barışı nasıl işleyecek? Türkiye’de şu anda 25 milyon civarında bağımsız bina var. Fakat nerdeyse yarısı kadarı maalesef geçmiş yıllarda, özellikle de bunun büyük kısmı 2000 yılından önce yapılmış, imarsız yapılmış. Başkasının mülküne yapılmış, hazine arazisine yapılmış, meraya yapılmış, mülkiyet sorunu var. Bazıları da imar almış ama imara uygun yapmamış. İlaveler var, uygunsuzluklar var. Başka ne var? Bu yapıların tabi mülkiyet sorunu olduğundan arsa gözüküyor, tapusu yok. Tapuyu nasıl alacak? Hem arsa kendinin değil, yapı kullanım izni yok, tüm bu konulardan dolayı ne ortaya çıkıyor? Vatandaş su alamıyor, doğalgaz bağlatamıyor. Yapıyorsa da kaçak, gene suç işlemiş oluyor.

Mesela ben Gebze’ye gittim. Yavuz Selim mahallesinde yoğun geldi. İzmir Bornova, İstanbul Sarıyer, Beykoz, Karabağlar. Aslında Türkiye’nin, az ya da çok… Normal kentlerde de var, olmayan yer yok. Bütün bu konuları derli toplu bir şekilde ele alık. Aylarca çalışıldı buraya. Niye aylarca çalışıldı, bir haksızlık yapmayalım. Vatandaşın mağduriyeti gitsin ama haksız bir kazanç kapısı da açılmasın.

Ne yapacağız? Burada bunları bir yapı kayıt belgesi vereceğiz. Çevre kentcilik bakanlığı tüm bunların tesbitini yapacak. Ve bundan sonra da bu yapı kayıt belgesi daha sonraki imar alacaksa imar alırken işine yarayacaksa, ya da kentsel dönüşüme gidecekse öncelik tanınacak. Veya tapu verileceği vakit de bu belge aranacak. Böylece yurttaş elindeki malı ile rezil olmuş vaziyette. Malı var ‘benim’ diyemiyor. 30 yıl kullandığı evine benim diyemiyor. İmarla ilgili, mülkiyetle ilgili, elektrik, su alt yapıyla alakalı sorunu var. Bina yapmış, arsa gözüküyor. Bütün bunları bittirecek reform seviyesinde düzenleme.

Düşünün 13 milyon bina. Her birinde 5 kişi yaşasa ne kadar büyük bir nüfusa hitap ediyor. Ben İzmir’den biliyorum yapıların yüzde 62’si kaçak bir de depreme dayanıklı değil. Bu ilk ve en önemli adım. Bu bir imar affı değildir. Bu bir imar barışıdır. Fark ne? İmar affı olsa, artık bu hakkı aldıktan sonra istediği gibi yıkar yapar kat fazla atar, sınırları geliştirir, emsalini değiştirir. Bunlar yok. Diyor ki kardeşim bu binanı ne vakit yaptın? 1982’de. Şimdi bu binanı tanıyorum. Elektrik mi almak istiyorsun, buyur al. Bir engel yok. Ama ben buraya kat atacağım. Yıkıp yeniden yapacağım, o vakit bir dakika diyecek. Belediyeye gidecek yapı kayıt belgesiyle. Oranın emsali ne ise onu belediyeden alacak yeniden yapacak. Kurallar ne diyorsa o.

Bunun için sembolik bir ücret alınacak. Bir yapı kayıt belgesi alabilmek için… Bunun emlak kıymeti, bilinen kıymeti üstünden % 3 bir para alınacak. Ayrıca kat mülkiyeti ve tapuya geçtiği vakit de onlara da gene aynı % 3 bir para alınacak. Böylelikle yurttaş oturduğu evinin sahibi olacak. Ve kaçak göçek olmaktan da kurtulacak, rahatlayacak.

Buradan para gelecek. Yani hatırı sayılı bir kaynak oluşacak. Bu kaynağı da deprem dönüşümüne ve bu çarpık yapılaşmaların düzenli, yaşanabilir, okulu ile parkları ile yaşanır bir kentsel dönüşüm çalışmalarında kaynak olarak kullanacağız. Dolayısı ile buradan gelen para buraya gene alt yapının kentleşmenin güzelleşmesi için kullanılmış olacak.

İmar barışı nedir ve detayları nelerdir? İmar barışı neleri kapsıyor?

Imar Başvurusu Nasıl Yapılır Imar Barışı Tüm Detayları

Imar Başvurusu Nasıl Yapılır Imar Barışı Tüm Detayları

Imar Barışı Imar Barışı Nedir Ne Zaman Çıkacak Tapusu Olmayana Yapı Kayıt Belgesi

Imar Barışı Imar Barışı Nedir Ne Zaman Çıkacak Tapusu Olmayana Yapı Kayıt Belgesi

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.