İmar Barışı başvurusu nasıl yapılır? İmar Barışı başvuruları ne zamana kadar uzatıldı?

İmar Barışı başvurusu nasıl yapılır? İmar Barışı başvuruları ne zamana kadar uzatıldı?
İmar Barışı başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabı, uzatılan imar barışı başvuru süresinin arkasından yurttaşlar tarafından sorgulanmaya devam etti. Vatandaşların devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız ya da ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yolu ile yaptıkları İmar Barışı başvurusu için süreç 6 ay daha uzatıldı. İşte İmar Barışı’na ait ayrıntılar.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yurttaşların yoğun isteği üstüne, mağduriyet yaşanmaması için ‘na başvuruların 15 Haziran, ödeme süresinin ise 30 Haziran 2019’a uzatıldığını bildirdi.

Kurum, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakanlıkça uygulamaya konulan İmar Barışı düzenlemesinde Yapı Kayıt Belgesi için 8 Haziran 2018’de başlayan başvuruların daha önce 31 Aralık’ta sona ereceğini duyurduklarını anımsattı.

Son günlerinde yurttaşların yoğun ilgisi ile karşılaşıldığını ve bu nedenle bazı banka şubelerinin hafta sonu dahi mesai yaptığını anlatan Kurum, şunları ifade etti:

“Vatandaşlarımızın yoğun isteği üstüne, yeni yılda yeni mağduriyetler yaşanmaması, konutlardaki imar ve iskan probleminin çözülmesi için İmar Barışı’na başvuruları 15 Haziran 2019’a kadar uzatıyoruz. Yapı Kayıt Belgesi bedeli ödemeleri için de son tarih 30 Haziran 2019 olarak belirlendi.”

BAŞVURU SAYISI 10 MİLYONA YAKLAŞTI

İmar Barışı’na yapılan son başvuru sayılarına ilişkin de bilgi veren Kurum, “İmar Barışına bugüne dek 9 milyon 698 bin 238 yurttaşımız başvuru yaptı. Vatandaşlarımızca yapı kayıt belgesi bedeli olarak da 16 milyar 500 milyon lira ödeme yapıldı.” şeklinde konuştu.

Öte yandan, İmar Barışı başvurularının devam ettiği 6 ay boyunca kamu bankalarının da yurttaşlara kredi kullandırma noktasındaki desteğini sürdüreceği öğrenildi.

NASIL YAPILIR?

Ruhsatsız veya ruhsata aykırı yapıların kayıt altına alınması maksadıyla 31 Aralık 2017’den önce yapılan konut veya iş yerleri için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne başvurulacak. Kayıt belgesi evlerde tapu gibi bir hüviyet oluşturacak. Başvuruda binaya ait kaç daire olduğu, metrekaresi, yüzölçümü gibi detaylar paylaşılacak.

İmar Barışı başvuruları e-devlet üstünden yapılabiliyor. İmar affı için Bakanlığın yetkilendirdiği kurum ve kuruluşlara da müracaat edilebiliyor. Yenileme veya yıkım istenirse belediye mevcut imarı uygulayacak.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.