Ihlamur nasıl yapılır? Ihlamur çayı nasıl demlenir?

Ihlamur nasıl yapılır? Ihlamur çayı nasıl demlenir?
Kış aylarında kol gezen hastalıklara karşı mücadelede herkesin bir numaralı çayı bitki çayları. Aktarlarda ve marketlerde satılan çeşit çeşit çaylar arasında en tanıdık ve en yaygın olanı da büyük ihtimalle ıhlamur. Poşet durumunda de satılan ıhlamur çayı, yaprakları ve çiçekleri ile demlendiğinde çok daha sağlıklı oluyor. Peki ıhlamur nasıl yapılır? İşte ıhlamur çayı demlemenin en pratik, lezzetli ve sağlıklı yöntemi…

Öncelikle çayı için ihtiyacınız olan malzemelere bir bakalım: Yapraklı ve çiçekli , elma, su, limon, bal.

Ihlamur çayını bir demlikte, cezvede veya french press’te demleyebilirsiniz. Kaç bardak çay yapacaksanız demleme kabınıza o kadar tutam ıhlamur ilave edin. Ihlamurları demlemeye başlamadan önce bir sudan geçirip tozunu akıtmanızda yarar var. Bir adet elmayı da küp küp doğrayıp ıhlamura ilave edin. Üzerine kaynar suyu ekleyip 5 dakika kadar demlenmesi için bekleyin.

Kuşburnu çayı nasıl yapılır?

Ihlamur çayınızı servis ederken içine bir çay kaşığı bal ekleyebilir ve limon suyu ilave edebilirsiniz. Ancak özellikle balı kesinlikle sonradan eklemeniz gerektiğini unutmayın. Zira bal belli bir derecenin üstünde doğallığını ve besleyiciliğini kaybeder.

Bu şekilde demleyeceğiniz ıhlamur çayının bir çok yararı vardır. Terletir ve ateş düşürür, öksürüğe, grip ve nezleye iyi gelir, kan basıncını düşürür, hazımsızlığı giderir, vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar.

Zencefil çayı nasıl yapılır? Üç farklı zencefil çayı tarifi Çay 101Çay deyip geçmemek gerek… Çay nasıl demlenir? Çay tadını neler etkiler? Çayın suyu nasıl olmalıdır? Çay demlenmeden önce ne yapılmalıdır? Bu soruların yanıtları videomuzda…daha fazla video için

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.