Hürkuş filminin oyuncuları kimdir? Vecihi Hürkuş kimdir? İşte konusu ve oyuncuları

Hürkuş filminin oyuncuları kimdir? Vecihi Hürkuş kimdir? İşte konusu ve oyuncuları
Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Vecihi Hürkuş’un yaşamı, beyaz perde arkasından televizyon seyircileri ile buluşuyor. Hürkuş: Göklerdeki Kahraman bu akşam ilk kez Kanal D ekranlarında yayınlanacak. Peki, Hürkuş filminin oyuncuları kimler? Vecihi Hürkuş kimdir?

Başrollerinde Hilmi Cem İntepe, Gizem Karaca, Bora Akkaş, Miray Daner, Zeyno Eracar’ın oynadığı film Kanal D’de ekrana geliyor. Türk havacılık tarihinin en önemli ismi, zihni uçsuz bucaksız icatlarla dolu eşsiz bir mühendis olan, hayatını yerli uçak üretimine ve yeni pilotlar eğitmeye adayan, Türkiye’nin ilk uçak dizayncısı ve üreticisi Vecihi Hürkuş’un yaşamını anlatan Hürkuş: Göklerdeki Kahraman, 23 Mayıs 2018 tarihinde vizyona girmişti. 1912 yılında, Vecihi 16 yaşlarındayken başlayan uçma sevdasına adanmış bu yaşam hikayesi, uçak tasarlama hayallerinin peşinden Vecihi’nin izini sürerek giden Mehmet ve Selin’in zamanımızda geçen öyküsü ile birlikte ilerliyor.

VECİHİ HÜRKUŞ KİMDİR?

Türk pilot, mühendis ve girişimci Vecihi Hürkuş, 6 Ocak 1896 tarihinde dünyaya geldi. I. Dünya Savaşı’na katıldı. Yaralanınca İstanbul’a dönerek Yeşilköy’deki Tayyare Mektebi’ne girerek pilot olarak mezun oldu. Birinci Dünya Savaşı esnasında pilot brövesi alarak 7. Tayyare Bölüğü’nde Ruslara karşı harekata katılan Vecihi Bey, başarılı keşif ve bombardıman uçuşları yapmış ve bu arada girdiği bir hava muharebesinde bir Rus uçağını indirdi. Vecihi Hürkuş, uçak düşüren ilk Türk tayyarecidir. Daha sonra Ruslara esir düşen Vecihi Bey, Hazar Denizi’nin Azerbaycan kısımda bulunan Nargin Adası’ndan yüzerek İran üstünden kaçmayı başardı ve yurda dönerek 1918 yılı yaz başında Yeşilköy’de konuşlanmış bulunan 9. Harp Tayyare Bölüğü’nde vazife aldı.

Bu bölükte görevli iken bir av uçağı dizaynı yapan Vecihi Bey’in bu projesi Mondros Ateşkes Antlaşmasın’ın imzalanmasıyla yarım kaldı. Kurtuluş Savaşı’na katılan Vecihi Bey, özellikle İnönü ve Sakarya savaşı esnasında oldukça başarılı keşif ve destek uçuşları yaptığı gibi bir Yunan uçağını da indirdi. Kurtuluş Savaşı’nın ilk ve son uçuşunu yapan pilottur. İzmir (Gaziemir – Seydiköy) hava meydanına ilk giren ve işgal eden kişi oldu.

Vecihi Bey’e kırmızı şeritli İstiklal Madalyası verilmiştir. Ayrıca TBMM tarafından üç kez takdirname verildi. Üç takdirname verilen tek kişidir.

Savaştan sonra İzmir’de yeni tayyarecileri eğitmeye başladı. Edirne’ye hatayla inen bir yolcu uçağını almakla göreve getirildi. Hizmeti karşılığı uçağa “VECİHİ” ismi verilince, uçak inşa etmek düşünceleri canlandı. İzmir Seydiköy Hava Mektebi’nde -bugünkü Gaziemir Hava Teknik Okullar Komutanlığı- uçak yapımı projesine devam etti. 1923’te ganimet olarak Yunanlardan ele geçen motorlardan faydalanarak ilk Türk uçağını imal etti. 28 Ocak 1925’te “VECİHİ K-VI”adını verdiği uçağını uçurdu. Daha sonra askeri havacılıktan ayrılarak uçak dizaynı ve yapımı çalışmalarına devam etti. Havacılığa gönül veren Tayyareci Vecihi Hürkuş da yalnızca Türk havacılık tarihinin değil, belki de tüm Türkiye tarihinin en enteresan simalarından birisiydi.

1932’de Vecihi Sivil Tayyare Mektebi adlı ilk Türk Sivil Havacılık Okulu’nu açtı. Okulda ilk Türk bayan pilotu olan Bedriye Gökmen ile beraber 12 pilot yetiştirdi.

1937 senesinde Türk Hava Kurumu, Hürkuş’u mühendislik eğitimi alması için, Almanya’daki mühendislik okula gönderdi. 1939 senesinde mezun olarak ülkesine dönen Vecihi Hürkuş’a iki yılda mühendis olunmasının imkânsızlığı gerekçesi ile uçak mühedisi ruhsatı verilmedi.

1954 senesinde ilk sivil hava yolu şirketi olan Hürkuş Hava Yolları’nı kurmuştur ancak; kazalar, kaçırılmalar ve sabotajlar gibi sebeblerle şirket uçuştan men edildi.

Türk havacılık tarihinin en üretken ve girişimci kişilerinden olan Vecihi Hürkuş, Ankara’da 16 Temmuz 1969 tarihinde Gülhane Askerî Tıp Akademisi Hastanesi’nde vefat etti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.