Hastalık hastalığı (hipokondriyaziste) olma durumu nedir, nasıl meydana gelir?

Hastalık hastalığı (hipokondriyaziste) olma durumu ne demektir, nasıl meydana gelir?
Hastalık hastalığı diğer adı ile hipokondriyaziste kişi hissettiği bedensel duyumları ciddi bir hastalığı olduğu biçiminde yorumlar; lakin gerçekte altta yatan bedensel bir hastalık yoktur veya mevcut belirtileri açıklayacak özellikte değildir

Şikayetleri: Gerçek olarak hissettiği bedensel yakınmalarına neden olan ve teşhis konulamadığını düşündüğü hastalığına çözüm bulmak için sık sık her belgenin özenle saklanmış olduğu bir dosya dolusu tetkikle hekim doktor dolaşır. Hastalar çoğunlukla hayati organlara (beyin, kalp gibi) ait hastalıkları olduğunu dile getirirler.

Bulguları: Bu nedenle günlük yaşamı, aile ve iş yaşamında bir takım bozulmalar görülür, bunalım ve kaygı bozukluğu belirtileri eşlik edebilir.

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır: Tanı ve tedavi için psikiyatri uzmanına başvurmaları gereklidir, lakin bu hastalar çoğunlukla psikiyatriye en son gelirler veya hiç gelmezler, çünkü hakikaten bedensel olarak hasta olduklarını düşünmektedirler. Yapılan tetkiklerin negatif çıkmasından sonra yeniden bir doktora giderler ve tüm tetkikleri yeniden yaptırmak isterler ; hekimlerin kendilerini anlamadıklarını ve yeterince muayene etmediklerini düşünürler.

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır : Henüz saptanamamış ciddi bir hastalıkları olduğunu inandıklarından ve aksine ikna edilmeleri oldukça güç olduklarından hekimlerin bu hastalarla kurdukları ilişki oldukça önemlidir. Tedavilerinde psikoterapi ve ilaç tedavileri uygulanabilir.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.