Halil Cibran kimdir? Halil Cibran’ın hayatına ilişkin bilgiler

Halil Cibran kimdir? Halil Cibran’ın yaşamına ilişkin bilgiler
Eserleri ve düşünceleri dünya üstünde geniş yankı uyandıran Halil Cibran, Ermiş, Kırık Kanatlar ve Asi Ruhlar kitabının yazarıdır. Aynı zamanda başarılı bir ressam olan Halil Cibran’ın resimlerinin bazıları zamanımızda de dünyanın bir çok kentinde sergilenmektedir. İşte, eserleri ve düşünceleri dünya üstünde geniş yankı uyandıran ve genç nesle ulaşmaya devam Halil Cibran’ın yaşamına ilişkin bilgiler.

Lübnan asıllı Amerikalı ressam, şair ve filozof , 6 Ocak 1883 tarihinde dünyaya geldi. Eserleri ve düşünceleri dünya üstünde geniş yankı uyandırdı. Şiirleri yirmiden fazla dile çevrilmiş olan Cibran aynı zamanda başarılı bir ressam idi. Resimlerinin bazıları zamanımızda dünyanın bir çok kentinde sergilenmektedir.

Yaşamının yaklaşık son yirmi yılını ABD’de geçiren yazar, ölümüne kadar kaldığı bu ülkede eserlerini İngilizce yazmıştır. Halil Cibran’ın en ünlü eserlerinden biri olan ve ilk kez 1923 senesinde basılan Nebi isimli eseri, toplam 26 adet şiirden oluşan bir karma şiir denemeleri kitabıdır. El Mustafa adındaki bir kahinin 12 yıl kaldığı Orphalese kentinden ayrılıp evine gitmek üzereyken bir grup halk tarafından durdurulması ve ana kahraman ile toplum arasında insanlık ve yaşamın genel durumu hakkında geçen konuşmalar kitabın kendisini oluşturmaktadır.
Kitaptaki metinler çoğunlukla Matta’ya göre İncil’in 5. bölümünde yer alan İsa’nın Dağdaki Vaaz’ı ile içerik ve üslup açısından benzerlik ve paralellik gösterir. Yazarın İnsanoğlu İsa isimli kitabındaki çalışmalar da dikkate alınırsa El Mustafa’nın Meryemoğlu İsa Mesih olabileceği iddiaları daha da güç kazanmaktadır.

Ermişin Bahçesi Halil Cibran’ın Ermiş kitabının devamı özelliğindedir. Türkçeye çevirisi R.Tanju Sirmen tarafından yapılmıştır.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.