Hac kesin kayıt belgesi nasıl alınır? Hac fiyatları ne kadar?

Hac kesin kayıt belgesi nasıl alınır? Hac fiyatları ne kadar?
Hac kesin kayıt işlemleri saat 14.00 itibarıyla başladı. TC kimlik numarasının girilmesinin arkasından telefonlarına gelecek olan mesajı sisteme girmeleri gereken hacı adayları, son aşamada hacca gidecekleri organizasyonları seçerek (Diyanet veya acentalar) kesin kayıt işlemlerini tamamlayabilecek. İşte, hac kesin kayıt belgesi ve hac fiyatları hakkında bazı bilgiler

kesin kayıtları, kutsi topraklara gitmek için müracaatta bulunan ve kura sonucunda bu hakkı kazandığını öğrenen bir çok Müslümanın araştırdığı konu olmaya başladı. 2 Ocak tarihinde başlayacak olan hac kesin kayıtları, 11 Ocak tarihinde bitecek. Hacı adayları, işlemlerini web üstünden yapabileceği gibi müftülükler aracılığı ile da tamamlayabilecek.

HAC KESİN KAYITLARI NASIL YAPILIR?

İnternet üstünden saat 2 Ocak saat 14.00 itibarıyla yapılabilecek olan hac kesin kayıtları, müftülükler üstünden de yapılabilecek.

Vatandaşlar, “Kesin Kayıt Belgesi”ni almak için www.hac.gov.tr adresindeki “Hac Kesin Kayıt Menüsü”nden T.C. Kimlik numaralarını girdikten ve güvenlik aşamalarını geçtikten sonra cep telefonlarına gönderilen SMS şifresini girecekler.

Daha sonra “Diyanet İşleri Başkanlığı Organizasyonu” ya da “Acenta Organizasyonunu” tercih ederek “2019 Yılı Hac Organizasyonuna Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgesini alacaklar.

NOT: Cep telefonlarına mesaj gelmeyenlerin ya da cep telefon numaraları değişenlerin müftülüklere müracaat etmeleri gereklidir.

HAC KESİN KAYITLARI İÇİN TIKLAYINIZ

HAC FİYATLARINI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI ORGANİZASYONU İLE HACCA GİTMEYİ TERCİH EDEN VATANDAŞLAR

1- Kesin kayıt yaptırabilir belgesiyle hac kaydını yaptırdığı İl Müftülüğüne 02-11 Ocak 2019 tarihleri arasında müracaat ederek; konaklama türü, oda (iki kişilik, üç kişilik vb.) ve hava limanı tercihlerini belirterek kayıtlarını yaptıracaklardır.

2- Tercih edilen hac konaklama türüne ait hac ücretinin tamamını kesin kayıt sırasında yatırabileceği gibi, %50’sini 11 Ocak 2019; kalan %50’sini de 22 Şubat 2019 tarihine kadar T.C. kimlik numarası ve cep telefonu bilgisiyle Albaraka Katılım Bankası, Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım bankalarından birine yatırabilecektir.

3- Hac ücretini yatırdıktan sonra kesin kayıt işlemi sonuçlanmış olacaktır. İlgili bankalardan birine hac ücretini yatırmadığı takdirde hacca kesin kayıt işlemi yapılmış olmayacak ve bu durumda olanların kayıtları silinecektir.

4- İl Müftülükleri hac büroları tarafından verilen form dilekçe, ekinde yer alan açıklamalar dikkatlice okunduktan sonra doldurulacaktır.

BAŞKANLIKLA SÖZLEŞME İMZALAYAN SEYAHAT ACENTELERİNİ TERCİH EDEN VATANDAŞLAR

1- Acenteye kesin kayıt yaptırabilir belgesiyle 2019 yılı için HACCA KAYIT YAPTIRMA YETKİSİ bulunan acentelerden birine 02-11 Ocak 2019 tarihleri arasında kesin kayıt yaptıracaktır. (Acentaların bilgilerini Başkanlığın web sayfasından, İl Müftülüklerinden ya da TÜRSAB’dan öğrenebileceklerdir.)

2- Acentalara kayıt yaptıracak yurttaşların da 2019 yılı hac ücretlerini Başkanlığıkla uzlaşmalı Albaraka Katılım Bankası, Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım bankalarından birine yatırmaları gereklidir. Başka bankalara ya da acente hesaplarına yatırılan hac ücretleri geçerli olmayacaktır.

3- Tercih edilen hac konaklama türüne ait hac ücretinin tamamını kesin kayıt sırasında yatırabileceği gibi, %50’sini 11 Ocak 2019; kalan %50’sini de 22 Şubat 2019 tarihine kadar T.C. kimlik numarası ve cep telefonu bilgisiyle yukarıda zikredilen bankalardan birine yatıracaklardır.

4- Hac ücretini yatırdıktan sonra kesin kayıt işlemi sonuçlanmış olacaktır. İlgili bankalardan birine hac ücretini yatırmadığı takdirde hacca kesin kayıt işlemi yapılmış olmayacak ve bu durumda olanların kayıtları silinecektir.

ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARININ KAYITLARI

1- Hac müracaatı bulunan şehit yakınları (şehitlerin anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları) ile gazi ve eşleri; çekilen kura sonucu kesin kayıt hakkı elde etmiş ve beraber müracaat ettikleri grubu da var ise grubu ile birlikte 02 – 11 Ocak 2019 tarihleri arasında kesin kayıtlarını yaptırabileceklerdir.

2- Kura sonucu kesin kayıt hakkı elde edemeyen; şehit yakınlarıyla gazi ve eşlerinin hac kayıtlarının yapılabilmesi için;

a) Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının belirlemiş olduğu kriterler çerçevesinde şehadet ya da gazilik belgelerini ibraz edenlerin 17–25 Ocak 2019 tarihleri arasında konaklama türüne ait hac ücretlerini yukarda zikredilen bankalardan birine yatırmaları kaydı ile Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonu aracılığıyla kesin kayıtları İl Müftülüklerince yapılacaktır.

b) Bu durumda kesin kayıt yaptırmak isteyen şehit yakınlarıyla gazi ve eşleri; şehitlik ve gazilik şartlarını taşımayan diğer grup üyeleriyle bağlantıları iptal edilecektir.

HACI ADAYLARINA ÖNEMLİ UYARILAR

1- Kayıt yaptıracakların pasaportlarının enaz 10 Şubat 2020 tarihine kadar geçerlik süresi olması gereklidir. Geçerlilik tarihi 10 Şubat 2020’den önce biten pasaportlar işleme konulmayacaktır.

2- İlk kere pasaport çıkaracakların, pasaport müracaatlarını 11.02.2019 tarihinden sonra yapmaları gereklidir. Bu konuda detaylı bilgi müftülüklerden ya da acentalardan öğrenilebilecektir.

3- Diyanet ya da Acentaya “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgesi olmayan hiçbir yurttaşın hac kaydı yapılmayacaktır.

4- Kesin kayıt hakkı elde edildikten sonra kayıt yaptırmayarak, bu haklarını gelecek senelere devretmek isteyenlere bu imkân tanınmayacaktır.

5- Kesin kayıt hakkı elde eden yurttaşlarımızdan; kayıtlarını yaptırdıktan sonra sağlık durumu ve yaşlılık nedeniyle hacca gidemeyeceği heyet raporuyla tespit edilenler; noterden vekalet vermek sureti ile 65 yaşından küçük olan birini yerlerine vekaleten gönderebilirler.

6- Kayıt sırası geldiği halde herhangi bir nedenle kesin kaydını yaptırmayanlar ile kesin kayıt süresini geçirenlere bir kez daha kayıt hakkı verilmeyecektir.

7- Kesin kayıt süresi sonunda hac konaklama türlerine göre ayrılan kontenjanlarda boşluk olması durumunda, kura sırası gözetilerek 17 – 25 Ocak 2019 tarihleri arasında kayıtlar alınacaktır.

8- Kura çekiminden sonra “Otel Konaklama Türü”nden “Oda Konaklama Türü”ne geçiş olanağı tanınmamaktadır.

9- Hac Konaklama türleri ve ücretleriyle ilgili ayrıntılı bilgilere www.hac.gov.tr adreslerinden ulaşılabilecektir.

HAC İBADETİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Hac; kutsi kabul edilen mekânları dinî maksatla ziyaret etmedir. Hac; İslâm’ın beş şartından biridir. 

Hac sözcüğü İbrânîce’de hag şeklindedir; “bayram” manasına gelen bu sözcük “bir şeyin çevresinde dönmek, dolanmak” mânasındaki hvg kökünden türemiştir.

Hac ya da hag çok eski bir Sâmî tabir olup İbrânîce’den başka râmîce’de ve Sâbiî dilinde de bulunmaktadır. Kelimenin asıl manasının “bir şeyin çevresinde dönme, dolaşma ve halka oyunu” olduğu, daha sonra bayram mânasını kazandığı belirtilmektedir. Arapça’da “gitmek, yönelmek; ziyaret etmek” anlamlarına gelen hac kelimesi, fıkıh terimi olarak imkânı olan her müslümanın belirlenmiş vakit içinde Kâbe’yi, Arafat, Müzdelife ve Mina’yı ziyaret etmek ve belli bazı dinî, görevleri yerine getirmek sureti ile yaptığı ibadeti ifade eder. Bu ibadeti yerine getirenlere Arapça’da hâc (çoğulu huccâc). Türkçe’de hacı denir.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.