H1N1 nedir? H1N1 virüsü hakkında merak edilenler

H1N1 nedir? H1N1 virüsü hakkında merak edilenler
Havaların soğuması ve grip hastalığının görülmeye başlaması ile birlikte H1N1 virüsü de merak konusu oldu. H1N1 hakkında bilgi almak isteyen yurttaşlar, konuya dair webte yaptıkları araştırmalara hız verdi. Peki, H1N1 nedir? İşte, H1N1 hakkında bilinmesi gerekenler…

Tüm dünyada görülen ve toplum arasında “” olarak bilinen Pandemik Grip virüsü, özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde etkili oluyor. Bu hastalığın normal gripten bir farkı olmadığı, uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Domuz gribi, A (H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalıktır. Hastalık ilk kez Meksika ve ABD’de görülmüş ve daha sonra bir çok ülkeye yayılmıştır.

DOMUZ GRİBİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Domuz gribinin belirtileri, insanlarda görülen herkes tarafından bilinen “grip” belirtilerine benzerdir, domuz gribine özel bir belirti yoktur. Bunlar:

– Zor nefes almak ve solunum darlığı
– Bilinç bulanıklığı
– Sık ve uzun süreli kusma
– Baş sızısı
– Boğaz sızısı
– Burun akıntısı
– Öksürük
– Vücut ağrıları
– Ateş
– Üşüme ve yorgunluk

DOMUZ GRİBİ NASIL BULAŞIR?

Domuz gribinin de gene mevsimsel griple aynı şekilde yayıldığı düşünülmektedir. Grip virüsleri insandan insana öksürük ve aksırma yolu ile bulaşmaktadır. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız veya buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir.

NASIL KORUNULUR?

Domuz gribinden korunmak için aşı yaptırılmalıdır. Özellikle risk grubu olarak belirlenen en önemli tedbir ellerin yıkanmasıdır. Genel sağlık önlemlerine dikkat etmek gerekir, uykusuz kalınmamalı, fiziki aktivite sağlanmalı, günlük stres kontrol edilmeli, bol sıvı ve besleyici gıdalar alınmalıdır. Hasta kişilerle yakın temastan kaçınmalıdır. Cansız yüzeylerin çamaşır suyu ile silinmesi yeterlidir.

Aşağıdaki önlemleri alarak yalnızca gripten değil; grip gibi solunum yolu ile bulaşan tüm hastalıklardan kendinizi koruyabilirsiniz:

• Öksürme ve aksırma esnasında ağzınızı ve burnunuzu bir mendil ile kapatınız. Mendilinizi kullandıktan sonra çöp sepetine atınız.
• Öksürdükten ve aksırdıktan sonra ellerinizi bol sabun ve su ile yıkayınız. Alkol içeren el yıkama antiseptikleri de etkilidir.
• Kirli ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayınız.
• Domuz gribine yakalanırsanız, belirtilerin başlamasından 7 gün sonrasına veya belirtilerinizin tamamiyle geçmesinden birgün sonrasına kadar evde istirahat ediniz.
• Hastalığın bulaşmaması için çevrenizdeki kişilerden uzak durunuz.
• Bulunduğunuz mekanı sıklıkla havalandırınız.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.