Gut hastalığı nedir? Gut neden olur?

Gut hastalığı nedir? Gut neden olur?
Eklemlerde birden gelişen ağrı, kızarıklık, şişlik ve hassasiyetle kendini belli eden gut hastalığı, bir çeşit eklem iltihabıdır. Halk arasında ‘Padişah Hastalığı’ olarak bilinen iltihaplı romatizma hastalığı gutun gelişmesinde, çok fazla et tüketiminde alınan protein önemli bir rol üstleniyor. Vatandaşlar ise gut hastalığının ne olduğunu ve neden meydana geldiğini merak ediyor. Peki, gut hastalığı nedir? Gut hastalığı neden olur?

Ürik asit fazlalığı sebebiyle ortaya çıkan ve vücudumuzdaki çok sayıda organda soruna yol açan gut hastalığının ne olduğunu merak eden yurttaşlar, gut hastalığı hakkında araştırma yapıyor. Bu hastalık hakkında en fazla merak edilen konular ise, neden olduğu ve nasıl tedavi edildiği. İşte, Yüz senelerdir insanları etkileyen bir hastalık olan “gut” hakkında merak edilen ayrıntılar…

GUT HASTALIĞI NEDİR?

Et, süt, yoğurt, peynir, deniz ürünleri gibi protein yüklü yiyecekleri fazla tüketen kişilerin risk altında olduğu ve eklemlerde şişme, ağrı, kızarıklık ve ısı artışı ile kendini belli eden bir rahatsızlık olan gut, sık sık ayak başparmağında başlar. Ancak diz, ayak bileği, dirsek, el parmağı eklemleri de etkileyebilir. Halk arasında “Kralların hastalığı”, “zengin hastalığı”, “damla hastalığı” gibi adlarla da anılan bu hastalık, erkeklerde daha sık görülmekle beraber menopozdan sona bayanlarda da sık sık görülüyor. Çoğunlukla metabolik sendromun bir parçası olan gut hastalığı, kolesterol, trigliserit yüksekliği (hiperlipidemi), yüksek tansiyon, aterosklerotik kalp hastalığı, diabetes mellitus, obezite gibi rahatsızlıklarla beraber görülür.

GUT HASTALIĞI NEDEN OLUR?

Ayak başparmağında meydana gelen ve dayanılması çok güç bir ağrı ve kızarıklıkla farkedilen bu hastalığın sebebi ürik asit yüksekliğidir. Eklemde biriken ürat kristalleri gut atağına neden olur. Kanda ürik asit düzeyinin yükselmesiyle, ürat kristalleri oluşur. Ürik asit, pürinlerin yıkılması ile oluşur. Normal durumda ürik asit kanda çözünür ve böbrekler yolu ile idrarla atılır. Fakat bazan vücudunuz, çok fazla ürik asit üretir ya da böbreklerden atılımı azalabilir.

Yiyecekler aracılığı ile aşırı oranda proteinli yiyecekler tüketmek süt ve süt ürünleri, et ve et ürünlerini abartmak en önemli faktördür. Özellikle beyaz peynirin, kabuklu deniz hayvanlarının ve kırmızı etin çok yenmesi en başında gelen nedendir. Vücutta herhangi bir hastalık sebebiyle de ürik asit üretiminin artması da ikinci bir nedendir. Fazla protein yemeseniz bile vücudunuzda böbrekleriniz atabileceğinden fazla ürik asit imal edilir ve ürik asit birikmesi (hiperürisemi) olur.

Bu hastalığın görülmesinden üçüncü neden ise, böbreklerin ürik asidi atma kabiliyetinin bozulmasıdır. Herhangi bir nedenle ortaya çıkabilen bu durumda pek çok kez böbreğin vazife yapma kabiliyeti de sınırlanmaktadır. Ancak bu nedene ötekilerine oranla daha az rastlanır.

Tedavi edilmeği taktirde daha ciddi durumlara neden olan bu hastalık, vakit içinde tekrarlayabilir. Erkeklerde 40-50’li yaşlarda başlayan bu hastalık bayanlarda, menopozdan sonra ürik asit düzeyi yükseldiği için risk oluşturur.

GUT HASTALIĞINDAN KURTULMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

Doğru ve dengeli bir beslenme düzenine uyarsanız bu hastalıktan kurtulmanız mümkün. İlk olarak, yiyeceklerle protein alımını kısıtlamak gerekir. Bunun için özellikle süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, kabuklu deniz hayvanları gibi yoğun hayvansal protein kaynaklarında kısıtlamaya gidilir. Şişman hastalara kilogram vermeleri tavsiye ediliyor, şeker yüksekliği var ise kan şekeri ayarı konusunda daha çok dikkat gösteriliyor. Bunun yanında, kanda ürik asit birikimini azaltmak maksadıyla “allopurinol” adlı kimyasal madde içeren ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar ürik asit yapımını engelleyerek etkili olur. Bu hastalıktan muzdaripseniz kesinlikle bir uzmana danışmalı ve onun kontrolünde gerekli tıbbi tedaviye başlamalısınız.

GUT HASTALIĞINDAN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALI?

Hayatınızın hiç bir döneminde bu rahatsız edici hastalık tarafından kapınızın çalınmasını istemiyorsanız; aşırı kırmızı et tüketiminden kaçınmalı, kabuklu deniz ürünleri tüketimini abartmamalı, aşırı kilolu olmamalı, alkol ve fruktozlu içeceklerden uzak durmalı ve kahve tüketmelisiniz.

Gut hastalığı nedir? Gut neden olur?

Gut Hastalığı Nedir Neden Olur Belirtileri Ve Tedavisi

Gut Hastalığı Nedir Neden Olur Belirtileri Ve Tedavisi

Gut Hastalığı Nedir Belirtileri Ve Tedavisi

Gut Hastalığı Nedir Belirtileri Ve Tedavisi

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.