Gündönümü nedir? Yaz gündönümü özellikleri neler?

Gündönümü nedir? Yaz gündönümü özellikleri neler?
21 Haziran’dan bu yana Google kullanıcılarının karşısına çıkan yaz gündönümü doodle’nın manası merak konusu oldu. Google, Kuzey Yarımküre’de yazın başlangıcını yeşil rengin baskın olduğu doodle dizaynıyla hatırlattı.  Yaz gündönümü antik zamanlardan …

İnternet devi Google, yazın ilk gününe özel doodle dizaynı yaptı. İnternet kullanıcıları, Google ana sayfasına girdiklerinde, yaz gündönümünü anımsatan doodleyle karşılaşıyor. Gün dönümleri mevsimler arası geçişlerin de belirlenmesinde büyük öneme sahip. Peki, 21 Haziran’ın önemi nedir? Yaz gündönümünde ne gibi vakalar gerçekleşiyor? İşte gündönümleri ile ilgili bilgiler!

21 Haziran, Kuzey Yarımküre’de Yaz Gündönümü, Güney Yarım küredeyse Kış Gündönümü’nü temsil ediyor. Ekvatorun kuzeyinde yaşayanlar, tek birgünde en çok güneş ışığının tadını çıkaracak. Yaz Gündönümü antik zamanlardan bu yana bir çok uygarlık tarafından kutlanıyor. Güneş’in gökte en tepede olduğu zamanı temsil eden yaz gündönümü, yazın da bir nevi başlangıcını temsil ediyor. Yaz gündönümün arkasından, günler Kış Gündönümü’nün başlayacağı 21 Aralık’a kadar kısalmaya başlıyor, o tarihten sonra tekrar uzuyor.

DİĞER GÜNDÖNÜMLERİ NE ZAMAN?

21 Mart: Gece ve gündüz eşit olur, bizim bulunduğumuz kuzey yarı kürede ilk bahar başlar.
21 Haziran: En uzun gündüz, en kısa gece. Yaz mevsimi başlar (Kuzey yarı kürede)
23 Eylül: Gece ve gündüz eşit olur. Yaz biter, sonbahar başlar. (Kuzey yarı kürede)
21 Aralık: En uzun gece, en kısa gündüz. Kış mevsiminin başlangıcı. (Kuzey yarı kürede)

GÜNDÖNÜMLERİNİN ÖZELLİKLERİ

Güneş, ekinokslarda doğudan doğar ve o tarihlerde gün ve gece eşit uzunluktadır. Kesin konuşmak gerek görülürse, ekinoks zamanında aslında gün biraz daha uzun sürer, çünkü gündoğumu güneşin tepesinin ufukta görünmesi ile başlar ve günbatımı da güneşin tepesinin ufuk çizgisinin altında kalması ile biter. Ayrıca kırılan ışınlar güneşin görüntüsünü ufukta yukarı taşırlar. Mart ekinoksundan sonra güneşin doğduğu yer kuzeye doğru ilerler, ta ki Haziran gündönümünde kuzeydeki en yüksek noktasına ulaşana kadar.

Bu noktada güneş sanki yerinde duruyormuş gibi gözükür, gündönümü (solstice) sözcüğü de zaten Latince “duran güneş” manasına gelen “solstitium” kelimesinden türemiştir. Güneş şimdi de Yengeç Dönencesi üstünde zirvededir. Dönence (tropic) kelimesi Yunanca dönmek kelimesinden türemiştir, çünkü güneş şimdi dönüp Oğlak Dönencesinin üstünde zirvede olduğu güneydeki en yüksek noktasına ulaştığı Aralık Gündönümüne ulaşmadan önce, Eylül ekinoksunda tam doğudan doğarak güneye doğru ilerlemeye başlar.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.