Gülriz Sururi’nin eşi Engin Cezzar kimdir?

Gülriz Sururi’nin eşi Engin Cezzar kimdir?
Gülriz Sururi’nin vefat haberi arkasından eşi Engin Cezzar da bir kez daha gündeme geldi. 2017’de yaşamını kaybeden eşi Engin Cezzar’ın da vasiyeti üstüne cenaze merasimi düzenlenmemişti. Peki, Gülriz Sururi’nin eşi Engin Cezzar kimdir?

Türk yönetmen, tiyatro, beyaz perde ve dizi oyuncusu , 1935 senesinde dünyaya geldi. “Hamlet” rolüyle İstanbul Şehir Tiyatroları’nda oyunculuğa başlayan sanatçı, dünyada bu rolü canlandıran en genç oyuncu unvanına sahiptir. 1962’de eşi Gülriz Sururiyle birlikte kurduğu tiyatro topluluğunda bir çok oyun sahneye koyan ve birçoğunda başrol üstlenen Cezzar’ın adı, Haldun Taner’in “Keşanlı Ali Destanı” müzikalindeki Keşanlı Ali karakteriyle özdeşleşmişti.

1935 senesinde İstanbul’da doğdu. İlkokuldan sonra eğitimine Robert Kolej’de devam etti. Robert Kolej’de başlayan tiyatro ilgisi üstüne, ABD’de Yale Üniversitesi Tiyatro bölümünde ve Actors Studio Tiyatro Okulu’nda eğitim aldı. 1958’de Piscator Workshop tiyatrosunda dünya prömiyeri yapan Kafka’nın “Mezar Bekçisi” oyununda başrol oynadı.

1959’da Türkiye’ye dönerek “Hamlet” rolüyle İstanbul Şehir Tiyatrolarında oyunculuğa başladı. Bu performansı ile birden üne kavuşan Cezzar, Hamlet rolünü canlandıran en genç sanatçı unvanına sahiptir ve oyunun 169 kez tekrarlanması ile bu rolü en uzun süre oynayan oyunculardan birisi olmuştur.

Cezzar Dormen Tiyatrosu, Devekuşu Kabare, İstanbul Devlet Tiyatrosu, Antalya Devlet Tiyatrosunda da çalıştı. 1961 senesinde tiyatro oyuncusu Gülriz Sururiyle evlendi Eşiyle birlikte Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatrosu’nu kurdu. Bu tiyatroda rol aldığı oyunlar arasında Tütün Yolu, Çikolota Sevgilim, Aklın Oyunu, Othello, Keşanlı Ali Destanı, Kaldırım Serçesi oyunları yer alır. En çok büyük yankı uyandıran oyunları Keşanlı Ali Destanı oldu. Son olarak Gülriz Surri’nin yazdığı “Ayşe Opereti”`ni yönetti.

Sinema ve dizi filmlerde de rol alan sanatçı, 1985 senesinde TRT için çekilen Bay Alkolü Takdimimdir isimli dizide oynadı; 1989’da çekilen “Kaldırım Serçesi” isimli dizinin yönetmenliğini ve yapımcılığını da üstlendi. Kaldırım Serçesiyle Sedat Sedat Simavi Radyo-Televizyon Ödülü’ne değer görüldü.

Cezzar, tiyatro sanatına yaşamı boyunca katkıları sebebiyle eşi Gülriz Sururiyle birlikte 2003 senesinde Afife Tiyatro Ödülleri Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’ne, 2008 senesinde Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülü’ne layık görülmüştür.

2011 senesinde felç geçiren Cezzar, 28 Ocak 2017’de yaşamını kaybetti. Cenazesi sanatçının “İnsanlar ben defnedildikten sonra haberdar olsun” vasiyeti üstüne sessiz sedasız Çatalca’da defnedilmiştir. Hakkında yazılmış Engin Cezzar’ı Takdimimdir isimli biyografik bir kitap bulunmaktadır.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.