Gülriz Sururi kimdir? Gülriz Sururi’nin hayatına ilişkin bilgiler

Gülriz Sururi kimdir? Gülriz Sururi'nin yaşamına ilişkin bilgiler
Ünlü tiyatro oyuncusu ve yazar Gülriz Sururi 90 yaşında yaşamını kaybetti. Gülriz Sururi’nin vefat haberi, usta sanatçının vasiyeti sebebiyle toprağa gömüldükten sonra açıklandı. 1988 senesinde Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanına layık görülen Gülriz Sururi, Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatrosu’nun kurucusuydu. İşte Gülriz Sururi’nin yaşamına ilişkin bilgiler

Kaldırım Serçesi, Keşanlı Ali Destanı oyunlarındaki rolleri ile tanınan , sosyal medyadan paylaştığı fit görüntüsü ile ‘maşallah’ dedirtiyordu. İşte, Gülriz Sururi’nin yaşamına ilişkin bilgiler

Ünlü sanatçı Gülriz Sururi, 1929 senesinde İstanbul’da doğdu. Babası ilk operet kurucularından Lûtfullah Sururi Bey, annesi de opera sanatçısı Suzan Lütfullah’tır. 1962’de Engin Cezzar’la beraber Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatrosu’nu kuran sanatçı; Kaldırım Serçesi, Keşanlı Ali Destanı oyunlarındaki rolleri ile tanınmaktadır  1998 senesinde Kültür Bakanlığı’nca verilen devlet sanatçısı unvanına layık görülmüştür. Anı, roman, hikâye türlerinde yayımlanmış kitapları vardır.

İlk kez 1942’de İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk Bölümü’nde sahneye çıktı. İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro ve Şan Bölümleri’nde eğitim gördü. Konservatuvarı bitiremeden bazı özel topluluklarda çalışmaya başladı. 1955’te Muammer Karaca Topluluğu’nda profesyonel sanat yaşamına başladı. 1960’ta Dormen Tiyatrosu’na geçti. 1961’de, bu toplulukta sahnelenen Sokak Kızı İrma’daki rolü ile en iyi bayan oyuncu olarak İlhan İskender Armağanı’nı kazandı.

1962’de tiyatrocu Engin Cezzar’la evlendi.  Aynı sene eşiyle bilrikte Küçük Sahne’de Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatrosu’nu kurdu. Sokak Kızı Irma, Ferhat ile Şirin, Teneke, gibi bir çok oyunda rol aldı. 1966’da “Teneke” oyunundaki rolü ile İlhan İskender En İyi Kadın Oyuncu Armağanı’nı bir kez daha kazandı. Aynı sene Türk Kadınlar Birliği’nce “Yılın Kadını” seçildi. Haldun Taner’in yazdığı, Genco Erkal’ın yönettiği ve ilk olarak 31 Mart 1964’te sahnelenip uzun süre kapalı gişe oynayan “Keşanlı Ali Destanı”‘nda “Zilha” rolündeki başarısı ile ünü arttı.

1971’de Hint Kumaşı isimli oyundaki rolü ile En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü üçüncü kez kazandı. 1979-1980 mevsiminde Mehmet Akan’la birlikte, topluluğun o güne dek sahnelediği oyunlardan Uzun İnce Bir Yol isimli bir derleme yaptı ve gösteriminde oynadı.

Gülriz Sururi’nin eşi Engin Cezzar kimdir?

Edith Piaf’ın hayat öyküsünden Başar Sabuncu’nun oyunlaştırdığı Kaldırım Serçesi isimli oyun ile müzikli tiyatro sanatçısı olarak ustalığını gösterdi. 1982-1983 sezonunda bu oyundaki yorumu ile Avni Dilligil En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü, İzmir Gazeteciler Derneği’nin Altan Artemis Ödülü’nü ve Milliyet gazetesinin 1983 Süperstar Tiyatro Oyuncusu Ödülü’nü kazandı. Engin Cezzar’ın uyarladığı ve yönettiği “Filumen, Edward Albee’nin “Tatlı Para” (özgün adı: Everything in the Garden) Bilgesu Erenus’un yazdığı, Rutkay Aziz’in sahnelediği “Halide” gibi oyunlarda rol aldı.

Dramdan güldürüye ve müzikli oyuna dek her çeşit eserde rol alan Gülriz Sururi, oyunculuğunun dışında Türk tiyatrosunda yöneticilik de yaptı.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi talebelerinin kurduğu Konçinalar Kumpanyası isimli toplulukla 2008’de kendisinin yazıp yönettiği “Biz Sıfırdan Başladık” isimli oyunu sahneye koydu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.