GBS hastalığı nedir? Tedavisi var mı?

GBS hastalığı nedir? Tedavisi var mı?
GBS hastalığı ne demektir sorusunun cevabı bir çok yurttaşın merak ettiği ve sorguladığı konular arasında yer almaya başladı. Guillain-Barré sendromu (GBS) olarak da bilinen hastalık kas zayıflığına, refleks kaybına vb. nedenlere neden oluyor. Peki, GBS hastalığı nedir? Tedavisi var mı?

Guillain-Barre sendromu, sinir sistemi ile ilgili bir sorundur. Bu hastalık, kas zayıflığına, refleks kaybına, kollarda, bacaklarda, yüzde veya vücudun diğer kısımlarında hissizliğe veya karıncalanmaya neden olur.

Guillain-Barré sendromu (), felce ve ölüme neden olabilir. Ama bir çok kişide durum daha iyiye gider ve az sayıda kalıcı sorun görülür.

GBS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ayaklarda ve ellerde karıncalanma,
Ayaklarınızda başlayan güçsüzlük hissinin vücuda yayılması
Yürürken denge sağlayamama, merdiven çıkamama
Konuşma, çiğneme yutma gibi hareketlerde zorluk
Özellikle geceleri ortaya çıkan şiddetli ağrı ve kramplar
Nabzın yükselmesi
Yüksek veya düşük tansiyon
Nefes almada güçlük

GBS TEDAVİ SÜRECİ NASILDIR?

Bir defa hasta kesinlikle yatarak ayrıca yoğun bakım ünitesinde tedavi edilmelidir. Çünkü hastalık seyri, felçlerin nereye kadar ilerleyebileceği bilinmemektedir. Sonlum, tansiyon ve nabız gibi yaşami işlevler yakından izlenir. Bu arada 2 ana tedavi işleminden biri ya da ikisi yapılabilir:

Plazmaferez: Kan, bedenin bir damarından alınıp özel bir filtre cihazından geçirilir ve başka bir damardan vücuda geri verilir. Bu işlem esnasında sinir dokularına zararlı oto-antikorlar ayıklanmış olur.

IVIG(ıntravenöz immün globulin) Verilmesi: Gönüllü vericilerden elde edilen sağlıklı saf antikorlar oto-antikorların sinir hücrelerine zara vermesine engel olur.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.