Fuat Sezgin kimdir? Fuat Sezgin’in biyografisi ve eserleri

Fuat Sezgin kimdir? Fuat Sezgin'in biyografisi ve eserleri
30 Haziran’da 94 yaşlarındayken vefat eden Prof. Dr. Fuat Sezgin, en büyük İslam bilim tarihçilerinden biri olarak kabul ediliyor. Türkiye’nin dünya çapındaki bir bilim ‘markası’ olan Fuat Sezgin, Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile bu sene ‘2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı’ etkinlikleri kapsamında çeşitli etkinliklerle anılacak. Peki, Fuat Sezgin kimdir?

İslam kültür ve medeniyetinin daha iyi anlaşılması ve sonraki nesillere aktarılması konusunda sayısız çalışmaya imza atan , vefatının arkasından sayısız eser bıraktı. 2019 yılı “Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” olarak ilan edilmişti. Bu kapsamda çeşitli etkinlikler ve organizasyonlar yapılacak. İşte, Fuat Sezgin’in biyografisi ve eserleri…

Bitlis’te 24 Ekim 1924’te dünyaya gelen Fuat Sezgin, Erzurum’da ortaokulu ve liseyi bitirip 1943’te İstanbul’a geldi.

İstanbul Üniversitesi Şarkiyat Araştırmaları Enstitüsünde alanında en tanınmış uzmanlardan Alman şarkiyatçı Helmut Ritter’in talebesi olan Sezgin, Ritter’in tavsiyesi üstüne İslam bilimlerine yöneldi.

Sezgin, 1951’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesini bitirdikten sonra Arap Dili ve Edebiyatı üstünde hekime yaptı.

“Buhari’nin Kaynakları” konulu hekime tezini tamamlayan Sezgin, 1954’te doçent oldu. Sezgin, bu çalışması ile hadis kaynağı olarak İslam kültüründe önemli bir yere sahip olan Buhari’nin, bilinenin tersine sözlü kaynaklara değil yazılı kaynaklara dayandığı tezini ortaya attı.

Fuat Sezgin’in, “Buhari’nin Kaynakları Hakkında Araştırmalar” adındaki takdim tezi 1956’da yayımlandı.

Sezgin, Türkiye’de 1960’ta askeri darbenin iktidara getirdiği hükümet tarafından hazırlanan ve 147 akademisyenin üniversitelerden men edildiği listede kendi adının da bulunması üstüne Türkiye’den ayrılarak Frankfurt Üniversitesinde çalışmalarına devam etti.

Cabir ibn Hayyan konusunda 1965’te yazdığı ikinci hekime tezini Frankfurt Üniversitesi Institut für Geschichte der Naturwissenschaften’a sunan ve bir sene sonra profesör unvanını kazanan Sezgin, aynı sene kendisi gibi şarkiyatçi olan Ursula Sezgin ile evlendi. Sezgin’in kızı Hilal, 1970’te dünyaya geldi.

İnsanlık tarihinin başlangıcından bugüne dek sahasında yazılan en kapsamlı eser olan Arap-İslam Bilim Tarihi’nin ilk cildini, 1967’de tamamlayan Sezgin, 17 ciltten oluşan eserin 18. cildini yazıyordu.

Sezgin, Süryanice, İbranice, Latince, Arapça ve Almanca da dahil 27 dili çok iyi derecede biliyordu.

İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Müzesinin faaliyetlerini desteklemek maksadıyla 2010’da Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı kuruldu.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi içerisinde kurulan Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Enstitüsüyse 2013 senesinde faaliyetlerine başladı.

Uluslararası çeşitli akademilerin üyesi de olan Prof. Dr. Fuat Sezgin, yaşamı boyunca Kahire Arap Dili Akademisi, Şam Arap Dili Akademisi, Fas Rabat Kraliyet Akademisi, Bağdat Arap Dili Akademisi, Türkiye Bilimler Akademisi onur üyeliği de dahil olmak üzere çok sayıda önemli mükafat ve nişana layık görüldü.

Erzurum Atatürk Üniversitesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Kayseri Erciyes Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi tarafından fahri hekime unvanı verilen Sezgin, Almanya Birinci Derece Federal Hizmet Madalyası, Almanya Üstün Hizmet Madalyası, İran İslami Bilimler Kitap Ödülü, Hessen Kültür Ödülü ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibiydi.

Sezgin’in öncülüğünde kurulan İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi de üstün özellikli eser ve ortaya konan özgün çalışmalardan dolayı kurum statüsünde Kültür ve Turizm Bakanlığı 2016 Özel Ödülü’ne layık görülmüştü.

Ömrünü İslam bilimler tarihine adayan Prof. Dr. Fuat Sezgin, 30 Haziran 2018’de yaşamını kaybetti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile yayımlanan genelgeyle, 2019 yılı “Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” olarak ilan edilmişti. Bu kapsamda çeşitli etkinlikler ve organizasyonlar yapılacak.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.