Fitre nedir, kimlere verilir? 2018 yılı fitre ve fidye fiyatları

Fitre nedir, kimlere verilir? 2018 yılı fitre ve fidye fiyatları
Fitre nedir, kimlere verilir sorusu yardım etmek isteyen bir çok yurttaş tarafından sorgulanan konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Ramazan ayını idrak eden yurttaşlar bir yandan da fitre fiyatı araştırmalarına başladı. Peki, fitr…

Fıtır sadakası veya diğer adı ile fitre, Ramazan Bayramına kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların, kendileri ve velâyetleri altındaki kişiler için, yerine getirmekle yükümlü oldukları malî bir ibadettir. Yoksulların ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunmak suretiyle, toplumda karşılıklı sevgi ve kardeşlik bağlarının pekişmesine vesile olan bu mali ibadetin meşru kılınmasındaki temel hedeflerden biri, insanların paylaşma bilincini canlı tutmaktır. Bu sayede her Müslüman, ihtiyacı olan yoksullara az da olsa birşeyler verebilmenin ve yardımlaşmanın sevincini yaşar. Bundan dolayıdır ki fıtır sadakası, zekâttan farklı olarak, daha geniş bir mükellef kitlesi tarafından yerine getirilir.

2018 FİDYE VE FİTRE FİYATLARI

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Kurulu tarafından her sene ramazan ayı öncesi belirlenen oruç fidyesi ve sadaka-ı fıtır miktarları, kurulun geçtiğimiz günlerde yapılan toplantısı sonucu katiyet kazandı. Kurulun yaptığı yazılı açıklamada;

“Din İşleri Yüksek Kurulu, 04/04/2018 tarihinde Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş’in başkanlığında toplandı. 2018 yılı Sadaka-ı Fıtır miktarı konusu görüşüldü. Yapılan değerlendirmeler sonucunda fıtır sadakasının, Müslüman toplumların nerdeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olması dikkate alınarak, mevcut sosyo-ekonomik yaşam şartları ve bir kişinin günlük asgari besin ihtiyacı göz önünde bulundurularak 2018 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2019 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede 19,00 TL olarak belirlenmesine karar verildi.” denildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Kurulu tarafından her sene ramazan ayı öncesi belirlenen oruç fidyesi ve sadaka-ı fıtır 2011 senesinde 7.5, 2012’de 8.5, 2013 senesinde 9.5, 2014 senesinde 10 TL, 2015 senesinde ise 11.5 TL, 2016 senesinde 15 TL, 2017 senesinde ise 16 TL olarak açıklamıştı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.