Farsça’da gökyüzü anlamına gelen isim nedir?

Farsça'da gökyüzü manasına gelen isim nedir?
Farsça İran, Afganistan, Tacikistan, Özbekistan ve Basra Körfezi ülkelerinde konuşulan Hint-Avrupa dil ailesine mensup dildir. Türkçe’de de kullanılan bazı adlar Farsça’dan gelmektedir. Peki, Farsçada gökyüzü manasına gelen isim hangisidir?

Farsça’da gökyüzü manasına gelen isim ’dır. Gökyüzüyse çeşitli sebeplerden dolayı tanımlaması zor bir kavramdır. Kabaca kişinin açık alanda yukarı baktığında gördüğü, tüm gök cisimlerini çevrelediği gözlemlenen boşluk olarak nitelendirilebilir. Bu tanıma göre kuşların ve uçakların gökyüzünde uçtuğu, yağmur ve gökkuşağı gibi atmosferik vakaların yanı sıra güneşin batışının ya da yıldız kaymasının da gökyüzünde gerçekleştiği varsayılır.

Gökyüzünün mavi görünmesinin asıl sebebi kırılma vakaıdır:

• Güneş ışınları atmosfere girdiğinde atmosferdeki gaz moleküllerine ve toz parçacıklarına çarparak saçılır. Gün ışığı değişik dalga boylu bir çok ışından oluşur. En kısa dalga boylu mavi ışınlar atmosferin üst tabakalarındaki küçük parçacıklar tarafından hemen saçılırlar. Fakat kırmızı ışık saçılmak için daha büyük parçacıklara çarpmak zorundadır.

• Gökyüzü açık olduğunda, mavi ışık diğer ışıklara oranla en çok saçılan ışıktır. Bu yüzden de gökyüzü mavi görünür. Mesela gökyüzü yağmur bulutları ile veya dumanla dolu olduğunda, tüm ışınlar nerde ise aynı oranda saçılır. Bu da gökyüzünün gri renkte görünmesine neden olur.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.