Fahrelnissa Zeid kimdir? İşte Fahrelnissa Zeid’in hayatı

Fahrelnissa Zeid kimdir? İşte Fahrelnissa Zeid'in yaşamı
Fahrelnissa Zeid kimdir sorusunun cevabı, Dünyanın en büyük arama motoru olan Google’ın sürpriz doodle’ı sonrasında bir çok kişi tarafından sorgulanmaya başladı. Halikarnas Balıkçısı’nın kız kardeşi olarak da bilinen Fahrelnissa Zeid’in yaşamı hakkında bilgiler araştırılmaya başladı. Peki, Fahrelnissa Zeid kimdir? İşte yaşamı hakkında bilinmeyenler.

Fahrelnissa Zeid’in118. Yaş Günü Google tarafından unutulmadı ve doodle oldu. Halikarnas Balıkçısı adı ile tanınan yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın kız kardeşi olarak da bilinen Fahrelnissa Zeid’in yaşamı hakkında bilinmeyenler merak ediliyor. Peki, Fahrelnissa Zeid kimdir? 

Fahrelnissa Zeid kimdir?

Fahrelnissa Zeid, 1901 senesinde İstanbul’da doğmuş, 5 Eylül 1991 senesinde Amman’da vedat eden Türk ressamdır.

Kabaağaçlızade Mehmed Şakir Paşa’nın kızı, II. Abdülhamit devri sadrazamlarından Cevat Paşa’nın yeğeni ve Halikarnas Balıkçısı’nın kızkardeşi olan Fahrelnissa Zeid, soyadını Kral 1. Faysal’ın kardeşi ve dönemin Irak büyükelçisi olan Emir Zeid’le evlendikten sonra aldı. Modern üslupta önemli bir ressam olarak tanındığı Fransa’da adını “Fahrelnisa” imlası ile kullandı.

“Halikarnas Balıkçısı” adı ile tanınan yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın ve gravür sanatçısı Aliye Berger’in kardeşi; seramik sanatçısı Füreya Koral’ın teyzesi; ressam Nejat Devrim’in, tiyatrocu Şirin Devrim’in annesidir.

Yaşamı

1901’de İstanbul’da, ailesinin Büyükada’daki köşkünde dünyaya geldi. Babası devlet adamı, asker ve tarihçi Kabaağaçlızade Mehmed Şakir Paşa; annesi Giritli Sare Hanım’dır. “Şakir Paşa ailesi” olarak anılan ve bir çok sanatçı yetiştirmiş olan bu ailenin ortancı kızıdır (Kardeşler sırasıyla: Cevat Şakir, Hakkiye, Ayşe Suad, Fahrelnisa ve Aliye).

14 yaşında resme başlayan sanatçı işgal yıllarında Sanay-i Nefise’nin ilk bayan talebeleri arasında yer aldı

İlk evliliğini, Sanay-i Nefise’ye başladığı 1920 yılında, yazar İzzet Melih Devrim ile yaptı. Eşiyle beraber Avrupa şehirlerine yolculuk etme, yazar ve entelektüellerle tanışma fırsatı buldu. Bu evlilikten Nejat ve Şirin adında iki çocuğu dünyaya geldi. Resim eğitimini Paris’te Ranson Akademisi Stalbach Atölyesinde ve Türkiye’de Güzel Sanatlar Akademisi Namık İsmail atölyesinde sürdürdü.

İkinci evliliğini 1934 yılında, Irak’ın Ankara temsilcisi ve Irak Kralı I. Faysal’ın kardeşi olan Emir Zeid ile yaptı; bu evlilikten “Raad” adında bir oğlu dünyaya geldi. Diplomat olan eşinin görevi sebebiyle Türkiye’den ayrılan sanatçı, resim kariyerini Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde sürdürdü. İlk şahsi sergisini 1944 senesinde İstanbul’da kendi evinde açtı. Bu ilk sergiyi Paris, Londra, New York, Brüksel gibi şehirlerde açtığı onlarca sergi izledi.

1970 senesinde eşinin ölümünden sonra 1976’da, oğlu Raad’ın yaşadığı Amman’a yerleşti. Bu kentte kendi adı ile anılan bir sanat enstitüsü kurdu. Son döneminde portreler üstünde yoğunlaştı. Eserlerini son olarak 1988’de İstanbul’da, 1990’da Fransa ve Almanya’da sergiledi.

5 Eylül 1991’de yaşamını kaybetti. Amman’da El Rağdan Sarayı Kraliyet Mezarlığı’na defnedildi.

Başlıca yapıtları

Towards a Storm
Amman Türk Sefiresinin Portresi
Soyut Kompozisyon
Cehennemim, (1950, İstanbul Modern)
Aliye Berger’in Portresi
Mevleviler
Kerbela
Yılanlı Kadın

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.