Fahrelnissa Zeid kimdir? Fahrelnissa Zeid hakkında merak edilenler

Fahrelnissa Zeid kimdir? Fahrelnissa Zeid hakkında merak edilenler
Sanay-i Nefise’nin ilk bayan talebeleri arasında yer alan Fahrelnissa Zeid’in doğum gününe özel Doodle, Google tarafından hazırlandı. Bu gelişmenin arkasından, Fahrelnissa Zeid’in kim olduğu ve neler yaptığı merak konusu oldu. Peki, Fahrelnissa Zeid kimdir?

Bugün Google ana sayfasını açan kullanıcılar, ‘e özel doodle dizaynıyla karşılaştılar. 5 Eylül 1991’de yaşamını kaybeden Fahrelnissa Zeid, Halikarnas Balıkçısı olarak tanınmış Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın kız kardeşidir. Fransa’da çağdaş bir sanatçı olarak adını duyuran Fahrünnisa sonraları imzasını ‘Fahrelnisa’ olarak kullanmaya başlamıştır. İşte, Fahrelnissa Zeid’in yaşamına ilişkin diğer bilgiler…

PAŞA KIZI OLARAK DÜNYAYA GELDİ

1901 senesinde İstanbul’da doğan Fahrünissa Zeid, II. Abdülhamit devri sadrazamlarından Cevat Paşa’nın yeğenidir. Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın (Halikarnas Balıkçısı) ve Aliye Berger’in kızkardeşi olan Zeid, Füreya Koral’ın teyzesi, Ressam Nejad Devrim’in ve tiyatrocu Şirin Devrim’in de annesidir. Zeid, soyadını Kral I. Faysal’ın kardeşi ve dönemin Irak büyükelçisi olan Emir Zeid’le evlendikten sonra almıştır. Fransa’da çağdaş bir sanatçı olarak adını duyuran Fahrünnisa sonraları imzasını “Fahrelnisa” olarak kullanmaya başlamıştır.

Sanatçı Dame de Sion’un arkasından Sanayi-i Nefise’de eğitime başlamış sonrasında Paris Ranson Akademisi’nde devam etmiştir. İstanbul’a dönüşünde İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde Namık İsmail ile çalışmıştır. Zeid, Eren Eyüboğluyla birlikte D grubunun bayan üyesidir.

SANAY-İ NEFİSE’NİN İLK KADIN ÖĞRENCİLERİ ARASINDA YER ALDI

14 yaşında resme başlayan sanatçı işgal yıllarında Sanay-i Nefise’nin ilk bayan talebeleri arasında yer aldı. İlk evliliğini, Sanay-i Nefise’ye başladığı 1920 yılında, yazar İzzet Melih Devrim ile yaptı. Eşiyle beraber Avrupa şehirlerine yolculuk etme, yazar ve entelektüellerle tanışma fırsatı buldu. Bu evlilikten Nejat ve Şirin adında iki çocuğu dünyaya geldi. Resim eğitimini Paris’te Ranson Akademisi Stalbach Atölyesinde ve Türkiye’de Güzel Sanatlar Akademisi Namık İsmail atölyesinde sürdürdü.

İkinci evliliğini 1934 yılında, Irak’ın Ankara temsilcisi ve Irak Kralı I. Faysal’ın kardeşi olan Emir Zeid ile yaptı; bu evlilikten “Raad” adında bir oğlu dünyaya geldi. Diplomat olan eşinin görevi sebebiyle Türkiye’den ayrılan sanatçı, resim kariyerini Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde sürdürdü. İlk şahsi sergisini 1944 senesinde İstanbul’da kendi evinde açtı. Bu ilk sergiyi Paris, Londra, New York, Brüksel gibi şehirlerde açtığı onlarca sergi izledi.

1970 senesinde eşinin ölümünden sonra 1976’da, oğlu Raad’ın yaşadığı Amman’a yerleşti. Bu kentte kendi adı ile anılan bir sanat enstitüsü kurdu. Son döneminde portreler üstünde yoğunlaştı. Eserlerini son olarak 1988’de İstanbul’da, 1990’da Fransa ve Almanya’da sergiledi.
5 Eylül 1991’de yaşamını kaybetti. Amman’da El Rağdan Sarayı Kraliyet Mezarlığı’na defnedildi.

FAHRELNİSSA ZEİD’İN YAPITLARI

Fahr el nissa Zeid, yapıtları sanatın modern klasiklerinin çok dışında geçmişin anıtsallığını barındırmakta, İslami iradeyi temsil etmektedir. Sanatçı 1940’larda karmaşık nakışlara soyut yorumlar getirmiştir. 1950’ler sanatçının eserlerinin anıtsal ifadeye ulaşmayı başarmıştır. 70 ve 80’li seneler son dönem çalışmalarıdır. Sanatçı bu dönemlerinde figüratif üsluba dönmüş, portreler dizisi yapmıştır. Sanatçının soyut çalışmaları kadar Nü’leri, tabiat görünümleri, iç mekan ve portre çalışmaları da etkileyici ve tazedir.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.