Evde sucuk nasıl yapılır? Sucuk yapımının püf noktaları

Evde sucuk nasıl yapılır? Sucuk yapımının püf noktaları
Sucuk kahvaltı sofralarımızın ve tost, sandiviç, pizza gibi atıştırmalıklarımızın olmazsa olmazıdır. İnanılmaz yoğun lezzetiyle, yumurtadan kuru fasülyeye herşeyi bir ziyafete dönüştürme gücüne sahiptir. Bunca lezzetli olmasına karşın işlenmiş bir et ürünü olduğundan sağlıklı beslenmek isteyen bir çok kişinin mecburen uzak durduğu sucuğu evinizde yapıp gönül ferahlığıyla yemeye ne dersiniz? Cevabınız ‘evet’se içeriğimizi dikkatle okuyun. Çünkü barsak kullanarak sucuk yapımı ve barsak kullanmadan sucuk yapımı üstüne bir çok ince ayrıntısı burda bulabileceksiniz. Lafı daha fazla uzatmayalım, huzurlarınızda evde sucuk yapımının püf noktaları ve tarifi…

kulağa zahmetli bir iş gibi gelse de aslında çok da zor değildir. Üstelik evde yaptığınız sucuk kısa süre içerisinde yenebilecek hale gelir. Daha da güzeli içerisinde koruyucu maddeler ve tat arttırıcı kimyasallar olmadığı için aile boyu gönül ferahlığıyla tüketebilirsiniz.

İyi bir sucuk için taze çekilmiş, yağlı bir kıymaya ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Hazır paketlenmiş kıymalarla sucuğunuz istediğiniz lezzette ve kıvamda olmayabilir. Kıymanın çok yağlı olması sizi endişelendirmesin. Sucuğu pişirirken bu yağ eriyecek ve tavanın dibinde kalacak.

Kıyma harcınızı hazırladıktan sonra küçük bir parçasını köfte gibi pişirip tadına bakarsanız baharat ve tuz ayarını daha kolay yapabilirsiniz.

Marketten aldığımız sucuklar geleneksel olarak kurutulmuş dana bağırsağının içine doldurulmuş halde satılır. Tarifimizde biz de eti bağırsağın içine doldurarak kurutacağız. Ancak siz dana bağırsağı kullanmak istemezseniz, streç filme sararak sucuk yapabilirsiniz. Bununla alakalı ayrıntıları da altta bulabilirsiniz.

Sucuklu kaşarlı pide tarifi

Geldik evde sucuk yapımına… Öncelikle sucuk için ihtiyacımız olan malzemelere bir bakalım:

500 gram dana kıyma
500 gram kuzu kıyma
10 diş sarımsak
3 yemek kaşığı tuz
3 yemek kaşığı kırmızı toz biber
1 yemek kaşığı acı kırmızı pul biber
1 tatlı kaşığı kimyon
1 tatlı kaşığı yenibahar
1 tatlı kaşığı karabiber
4 adet kurutulmuş dana bağırsağı

Sarımsakları soyup havanda dövün. Baharatları ve tuzu bir kasede karıştırın. Derin bir kabın içine aldığınız kıymaların üstüne sarımsakları ve baharatları ekleyip yoğurmaya başlayın. 20-25 dakika yoğurduğunuz kıymanın üzerini kapatıp buzdolabına kaldırın. Burada 1 gece kadar istirahat etmesi gerekiyor.

Dinlenen kıymayı evinizde vara kıyma makinesinden geçirin, yoksa et döveceğiyle iyice dövün. Ardından 20 dakika daha yoğurun. Sucuk içiniz hazır.

Doldurma kısmına geldi sıra… Öncelikle kasaplardan veya aktarlardan alabileceğiniz dana barsaklarını açıp temizleyerek işe başlayın. Ilık suda birkaç dakika bekleterek yumuşattığınız barsakları iyice açın. Sirkeli suyla içlerini ve dışlarını iyice temizledikten sonra ıslak havlu üstünde hafifçe kuruttuğunuz barsakların ağzına bir huni yerleştirip sucuk harcını yavaş yavaş bağırsağa doldurun. Bağırsağın içerisinde hava boşlukları kalmamasına dikkat edin.

Bağırsak kullanmadan evde sucuk yapımı tarifi

Eğer bağırsağınız yoksa veya bağırsak kullanmak istemiyorsanız streç film de kullanabilirsiniz lakin bu durumda sucuğunuzun lezzetinden ödün vermeniz gerekebilir. Çünkü barsak yarı geçirgen bir doku olduğundan etin içerisindeki nemi yavaş ve kontrollü bir şekilde dışarı atar. Streç filmde bu süreç bahis konusu olmaz.

İçini doldurduğunuz bağırsağın uçlarını kıvırıp bağlayın. Böylece kangal tabir ettiğimiz yuvarlak sucuğu elde etmiş olacaksınız. Arzu ederseniz küçük küçük bağlayıp parmak sucuk olarak da saklayabilirsiniz.

Sucukları kalın ve dayanıklı bir ipe dizip havadar bir yerde kurutun. Sucuk sıcak havalarda 3 gün içerisinde soğuktaysa 7 günde yenebilir hale gelir. Bu sırada bağırsağın içerisinde hava boşlukları oluşursa iğne ile delerek söndürebilirsiniz. Aksi taktirde sucuğunuz bozulabilir.

Sucuğunuzun dış yüzeyinde küflenme olursa, sirkeli bir bezle 3-4 günde bir temizleyebilirsiniz. Ev yapımı sucuğunuzu 3 haftadan fazla beklettiğinizde sertleşmeye başlar. Bu nedenle çok fazla sucuk tüketmiyorsanız çok büyük miktarlarda yapmamaya çalışın.

Sucuklu kuru fasülye tarifi Et 101Et pişirirken nelere dikkat edilmeli? Et pişirmenin püf noktaları nelerdir? Et pişirirken yapılan hatalar nelerdir? Et nasıl marine edilmeli? İşte et pişirmenin tüm püf noktaları…daha fazla video için

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.