Elma sirkesi nasıl yapılır? Sağlık deposu elma sirkesi tarifi

Elma sirkesi nasıl yapılır? Sağlık deposu elma sirkesi tarifi
Hem sağlık hem de lezzet deposu olan elma sirkesinin yapılışı, arama motorlarında sıklıkla aranan konulardan. Siz de 40 gün içerisinde dünyanın en sağlıklı sirkesini yapabilirsiniz. Bunun için içeriğimizde yer alan ipuçlarını ve püf noktalarını takip etmeniz yeterli. İşte enfes elma sirkesinin yapımı için bilmeniz gerekli olanlar ve elma sirkesi tarifi…

Son dönemde sağlıklı beslenmek isteyenlerin gözdelerinin başında fermente gıdalar geliyor. Mayalanma olarak da Türkçeleştirebileceğimiz fermantasyon geçirmiş gıdalar arasında günlük beslenmemize katılması en kolay olanlardan bir tanesi de , özellikle de elma sirkesi. Ancak marketten aldığımız sirkeler ne yazık ki doğal değil. Dolayısı ile sağlığa yararları da çok sınırlı. Eğer sirkeden hakikaten faydalanmak istiyorsanız, yapabileceğiniz en doğru şey kendi sirkenizi yapmak. Peki bu nasıl olacak? Bu içeriğimizde “Evde elma sirkesi nasıl yapılır?” sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Ayrıntıları altta bulabilirsiniz. İşte evde elma sirkesi tarifi…

Öncelikle ihtiyacınız olan malzemelere bir bakalım. Evde elma sirkesi yapmak için gerekli malzemeler şöyle:

1 kilogram elma
2 yemek kaşığı bal
3 litre su
1 çay bardağı nohut
Yarım çay bardağı bulgur

Sirkenizin doğallığı kadar malzemelerinizin doğallığı da önemli. Elmalarınızın mümkün olduğunca organik olmasına dikkat edin. Parlasın diye dışı mumla kaplanmış, ilaçlanmış veya çürük elmalarla düzgün bir sirke yapamazsınız. Elmalarınızı sıcak suda iyice yıkamanız sirkenizin kalitesini arttıracaktır.

Elmaları iyice yıkadıktan sonra, kabuklarını soymadan doğrayıp cam bir kavanoza koyun. Elmaların kabuğunu soymamanız sirkenizin kalitesi ve fermantasyonu açısından önemlidir.

Evde sirke yapmanın sırları

Elmaların arkasından kavanoza bal, bulgur ve nohut eklemelisiniz. Bu üç malzeme de fermantasyonu hızlandırıcı özelliğe sahiptir. Ancak şayet daha önceden elinizde sirke anası varsa, bal koymak yerine sirke anası kullanarak da sirke kurabilirsiniz.

Tüm malzemeleri ilave ettikten sonra üzerini su ile tamamlayın. Suyunuzun temiz, kireçsiz içme suyu olması da sirkenizin daha lezzetli ve kaliteli olmasında önemli rol oynar. Suyu ilave ettikten sonra tüm malzemeleri bir kaşıkla karıştırın. Kaşığınızın metal olmaması oldukça önemli. Sirkenin içine katiyetle metal sokmamalısınız. Bu nedenle malzemeleri karıştırırken plastik veya silikon bir kaşık ya da spatula kullanmalısınız.

Sirkenin ağzını bir tülbentle veya temiz bir çorapla kapatın. Böylece sirkeniz hem hava alacak, hem de içine arzu edilmeyen şeylerin karışmasına engel olacaksınız. Buradan sonra iş sabrınıza kalıyor. Çünkü sirkenin mayalanmasını beklemeniz gerekiyor.

Ballı elma sirkesi tarifi

Bekleme sürecinizin ilk 20 gününde sirkeyi güneş görmeyen, serin ve kuru bir yerde saklayın. Sirkenizi her gün bir kez silikon veya plastik kaşıkla karıştırın. 20 günün sonunda sirkenizi gene aynı yere kaldırın. Bu kez 20 gün boyunca hiç karıştırmadan bekletin. Artık elma sirkeniz tüketime hazır.

Son olarak tüketmeden önce içerisinden sirke anasını alıp sirkenizi süzün. Hepsi bu kadar… Afiyet, şifa olsun!

Turşu 101Lezzetli turşu nasıl yapılır? Turşu hangi sıcaklıkta saklanmalıdır? Turşunun salamura suyu nasıl hazırlanmalı? Turşunun tuz oranı nasıl olmalı? Turşu cam kavanozda mı saklanmalı? Bu soruların yanıtları videomuzda…daha fazla video için

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.