El-ayak ve ağız hastalığı nedir? Bunlara dikkat!

El-ayak ve ağız hastalığı nedir? Bunlara dikkat!
El-ayak ve ağız hastalığı ne demektir sorusu bir çok kişi tarafından merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Son yıllarda çocuklarda oldukça sık rastlanan el-ayak ve ağız hastalığı için, ebeveynlerin bilgi sahibi olması oldukça önemli. Peki, el-ayak ve ağız hastalığı nedir?

Ateş, boğaz sızısı, iştahsızlık, halsizlik bulgularıyla birlikte ağız içinde ve ağız çevresinde, avuç içi ve ayak tabanında görülen döküntüler ile kendini belli eden el, ayak ve ağız hastalığı nedir?

El-ayak ve ağız hastalığının virüslerin yol açtığı bulaşıcı bir hastalıktır ve 10 yaş altı çocuk ve bebeklerde yaygın olarak görülür. Hastalık mukus, salya veya hasta birinin dışkısıyla doğrudan temas yolu ile yayılabilir.

Hastalığa Coxsackie virüsler neden olur. El ve ayaklardaki döküntüler çoğunlukla 5-7 gün içinde kendi kendine iyileşir. Özellikle küçük çocuklar ağızlarındaki sızılı yaralar sebebi ile su içmekte zorlanabilir ve vücutta sıvı kaybı oluşabilir. Her ne kadar ismi el-ayak-ağız hastalığı da olsa, her vakit tüm bu alanlarda döküntü görülmeyebilir. Sadece ağız yaraları ya da sadece deride döküntüler şeklinde gelişebilir. Nadiren tüm vücudu tutar. Hastalık sonrası çok seyrek beyin zarı iltihabı (menenjit) oluşabilir. Ateş, baş sızısı, boyun tutulması ya da sırt sızısına neden olur. Çok daha seyrek olarak beyin iltihabı (ensefalit) oluşabilir. Çoğunlukla çocuklarda 4 hafta içerisinde el ve ayak tırnaklarında düşme görülür. Bu durum geçicidir ve tırnaklar tıbbi tedavi gerekmeden tekrar büyürler.

Hastalıktan korunmak için bunlara dikkat edin;

El-ayak-ağız hastalığına karşı en etkili yöntem hijyen kurallarına dikkat edilmesidir. Alınması gereken önlemler şu şekilde sıralanabilir:

1- Bulaşıcı olduğundan el-ayak-ağız hastalığına yakalanan kişilerden uzak durun
2- Özelikle 1 hafta boyunca kreş – anaokulu ve benzeri kalabalık ortamlardan çocukları uzak tutun.
3- Çocukların ortak oyuncaklarla oynadıkları alanların düzenli şekilde dezenfekte edilmesine itina gösterin
4- Çocukların ellerini düzgün şekilde yıkadıklarından emin olun
5- Bebeklerin bezini değiştirdikten sonra ellerinizi yıkayın
6- Tabak, bardak, çatal, kaşık, havlu gibi şahsi eşyaların ortak kullanımından kaçının.
7- Hastalarla öpüşme ve sarılma gibi yakın temasta bulunmayın

El-ayak ve ağız hastalığı nedir? Bunlara dikkat!

Çocuklarda El Ayak Ağiz Salginina Dikkat

Çocuklarda El Ayak Ağiz Salginina Dikkat

Çocuklarda El Ayak Ağiz Hastaliği Ağriyi Hafifletmek

Çocuklarda El Ayak Ağiz Hastaliği Ağriyi Hafifletmek

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.