Ek gösterge nedir?

Ek gösterge nedir?
Ek gösterge nedir sorusu, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yaptığı açıklamaların arkasından milyonlarca kişi tarafından merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Peki, ek gösterge nedir? İşte ayrıntılar.

Ek gösterge memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde önemli yeri olan unsurlardan bir tanesidir. Ek göstergelerin yüksek olması emekli aylığı ve ikramiyesinin de yüksek olması demektir. Bu nedenle memurlar bulundukları unvanların 1 inci derece kadroları için belirlenen ek gösterge sayılarının yüksek olmasını istemektedirler. Ek gösterge sayıları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık göstermektedir. Ek göstergesi 3600 olan bir memur ile 2500 olan bir memurun alacağı zam oranı veya maaş miktarı aynı olmayacaktır.

Ek gösterge rakamı 3000 olan öğretmen ve hemşireler özellikle ek göstergelerin artışını beklemekteydi. Ek göstergenin özellikle emeklilik haklarına tesirinin fazla olması sebebiyle, memurlar emekli olmadan önce 3600 ek göstergeli bir göreve atanma veya ek göstergelerinin bu düzeye çıkarılması dileği oluşturmaktadır. 657 sayılı Devlet Kanunu’na tabi olan öğretmen, polis, din görevlileri, hemşireler gibi bir çok meslek grubu ek göstergelerin artışını dört gözle bekliyorlardı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.