Ek gösterge nedir?

Ek gösterge nedir?
Devlet memurlarının maaşları, emekli ikramiyeleri ve emekli maaşlarının hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama metotu olan ek gösterge, bir süredir gündemde olan bazı memurların ek göstergelerinin yükseltilmesi konusu sonrası merak edilmeye başladı. Peki, ek gösterge nedir?

Kamuda görevli memurları yakından ilgilendiren bir terim olan sayıları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. İşte, son zamanlarda merakla araştırılan ek göstergeler hakkında ayrıntılar…

Ek gösterge memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinde belirleyici unsurlardan biridir. Memurların maaş hesabında kullanılan ölçütlerden birisi olan ek göstergedeki artış mevcut maaşları arttırmakla beraber asıl etkiyi emeklilik ikramiyesine ve emekli maaşına yapıyor.

Ek gösterge sayıları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek gösterge artışı için kanuni düzenleme gerekiyor. Düzenleme, meclis açıldıktan sonra yasa ile gerçekleştirilebileceği gibi, yasa hükmünde kararname ile de yaşama geçirilebilecek.

Ek gösterge maaşı, ek gösterge puanının aylık katsayısı olarak belirlenir. Ek göstergesi 3600 olan bir memur, göstergesi 2 bin 500 olan bir memurdan emeklilikte daha fazla maaş ve ikramiye alabiliyor.

Memuriyette 30 hizmet yılını dolduran ve 1. derecenin 4. kademesine ulaşmış olan yükseköğretim mezunu personel arasında ek göstergeden faydalanmayan veya ek göstergesi 3600’dan düşük olanların ek gösterge sayılarının 3600 olarak belirlenmesi halinde aylık ücretlerinde ve emekliliğe ilişkin haklarında değişiklik yaratıyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.