Ebola nedir? Ebola hakkında merak edilenler

Ebola nedir? Ebola hakkında merak edilenler
İlk olarak 1976 senesinde Sudan ve Kongo’daki salgınlarda belirlenen Ebola virüsü, o günden bu yana çok sayıda kişinin yaşamını kaybetmesine neden oldu. Virüsün doğal kaynağının Afrika’daki meyve yarasaları olduğu düşünülmektedir. Peki, Ebola nedir?

Ebola virüsü, insanlara enfekte hayvanların organ, kan ve vücut sıvılarıyla temasla bulaşır. Afrika’da enfekte şempanze, goril, maymun, domuz, meyve yarasası ve antiloptan bulaştığı kayıtlara geçmiştir. İşte, Ebola hakkında merak edilenler…

Ebola virüsü hastalığı, Ebola virüsünün etken olduğu, vücutta ateş ve kanamalarla seyreden bir infeksiyon hastalığıdır. Bu hastalığı taşıyan hayvanlardan (maymun, goril, şempanze, meyve yarasası gibi) insana ve salgınlar esnasında insandan insana bulaşabilen sık sık ölüme yol açan ciddi bir hastalıktır.

Salgınlar esnasında ölüm oranı yüksek olup %90’lara ulaşır. Virüs ilk olarak 1976 senesinde Sudan ve Kongo’daki salgınlarda belirlenmiş, 23 Mart 2014’de Dünya Sağlık Örgütü Batı Afrika’da Ebola salgını varlığını duyurmuştur. Kongo’daki bir nehre hitaben Ebola adını almıştır.

Ebola virüsü hastalığı için kuluçka devri 2-21 gün arasında değişebilir, lakin vakaların büyük kısımda yaklaşık 7 gün içerisinde hastalık belirtileri görülmektedir. Hastalık akut yüksek ateş (≥ 38°C) ve özgün olmayan ilk bulgular ile başlar.

BELİRTİ VE BULGULARI

Ateş,

Baş sızısı,

Kas ve eklem sızısı,

Halsizlik,

İshal,

Kusma,

Mide sızısı,

İştahsızlık.

Eşlik edebilecek diğer belirti ve bulgular;

Döküntü,

Gözlerde kızarıklık,

Hıçkırık,

Öksürük,

Boğaz sızısı,

Göğüs sızısı,

Nefes almada zorluk,

Yutma güçlüğü,

Cilt ve mukozal kanamalar ya da organ içine kanamalar

NASIL BULAŞIR?

1-Virüsü alarak hastalanmış bir hayvanın kanı, çeşitli salgıları ya da organlarıyla temas edildiğinde; bütünlüğü bozulmuş deri (çatlaklar, çizikler) ve mukozalardan insana bulaşmaktadır.

2- Ebola virüsü hasta kişinin vücut salgıları (tükürük, semen, idrar, gaita vb.), kanı ve organlarıyla temas sonucunda insandan insana bulaşabilmektedir.

3- Hasta kişinin kan ve vücut salgılarının bulaştığı, döküldüğü eşyalarla temas da dolaylı yoldan bulaşmaya sebep olmaktadır.

Virüsün alınmasından hastalık belirtilerinin oluşmaya başlamasına kadar geçen süre (İnkübasyon periyodu) ortalama 8-10 (2-21) gündür.

Ebola virüsü bulaşmış hastalar, hastalık bulgularının gelişiminden önce bulaştırıcı değildir, ateş içeren semptomların başlamasından sonra bulaştırıcılık başlar. Bir başka ifadeyle ateş ve klinik bulguların gelişimi öncesinde hastalar başkalarına virüsü bulaştıramazlar.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.