E Okul’dan takdir teşekkür hesaplama nasıl yapılır?

E Okul'dan takdir teşekkür hesaplama nasıl yapılır?
Karne heyecanı yaşayan talebelerin en fazla araştırdığı konulardan bir tanesi de takdir teşekkür hesaplama oldu. Karnelerine ek olarak bir onur belgesi alıp alamayacaklarını merak eden talebeler, takdir teşekkür hesaplama yolunu web üstünden araştırıyor. E Okul’dan takdir teşekkür hesaplama nasıl yapılır?

Karnelerin alınacağı zamana artık dört gün kaldı. 15 tatil için kısa bir müddet kalması ile ve hesaplamaları hız kazandı. Milyonlarca talebe not ortalamasıyla takdir ve teşekkür hesaplamanın nasıl yapılacağını öğrenmek istiyor. Peki, takdir teşekkür hesaplama işlemi nasıl yapılır? T

NOT ORTALAMASI NASIL HESAPLANIR?

Karnelerin alınmasına günler kala araştırılan not ortalaması hesaplama işlemi, küçük işlemlerle kolayca gerçekleştirilebiliyor.

Not ortalaması, 1. yazılı puanının 2. ve var ise 3. yazılı puanıyla toplanmasının arkasından toplam yazılı sayısına bölünmesi ile ortaya çıkmaktadır. 

Tüm dersler için bu işlemi gerçekleştiren talebeler, ders başına çıkan not ortalamalarının hepsini toplar. 

Topladıkları not ortalamasınıysa o dönem kaç ders aldı ise ona böler. 

Öğrenciler böylelikle o dönemin karne not ortalamasını öğrenmiş olur.

İLKOKUL-ORTAOKUL VE İMAM HATİP ORTAOKULU ÖĞRENCİLERİ İÇİN TAKDİR TEŞEKKÜR SİSTEMİ NASIL İŞLİYOR?

İlköğretim kurumları yönetmeliğine göre takdir teşekkür hesaplama işlemi, liseye göre farklılık gösterebilecek.

İlkokul 4 üncü sınıf ile ortaokul ve imam-hatip ortaokullarının tüm sınıflarında puan ortalaması Türkçe dersinden 55.00, diğer derslerin her birinden 45.00 puandan aşağı olmamak şartıyla tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması 70.00-84.99 olanlar “Teşekkür”, 85.00 puan ve yukarı olanlar “Takdir”  belgesiyle ödüllendirilmektedir.

İftihar belgesi ise, Ulusal ve uluslar arası yarışmalara katılarak ilk beş dereceye giren, Çeşitli sosyal, kültürel ve sanat içerikli etkinliklerde üstün başarı gösteren talebelere ilkokullarda sınıf öğretmeni, ortaokullarda ise öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu tarafından verilir.

İftihar Belgesi ile ödüllendirilenler, özel olarak yapılacak bir toplantı ya da törende diğer talebelere duyurulur. Bu talebelerin adları ve fotoğrafları okulun web sayfasında yayınlanır ve uygun bir yere asılır.

Kınama ve okul değiştirme yaptırımlarından birini alan talebeye o eğitim ve öğretim yılı içerisinde teşekkür, takdir ve iftihar belgesi verilmez.

LİSELERDE HESAPLAMA SİSTEMİ DEĞİŞTİ

Okullara devamı sağlamak için gayret gösteren Milli Eğitim Bakanlığı, takdir teşekkür hesaplama kriterlerini değiştirdi.

Öğrencinin başarı puanı takdir veya teşekkür belgesi almaya yeterli olsa dahi devamsızlığı 5 günden fazla olanlar bu belgeyi almaya hak kazanamayacak.

İşte, o yönetmelik değişikliği bilgileri;

Okul talebe mükafat ve disiplin kurulu, derslerdeki çaba ve başarıları ile üstünlük gösteren, özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 ten aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan talebelerden;

a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,

b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,

c) Ortaöğrenim boyunca en az üç öğretim yılının tüm döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesiyle ödüllendirir.

 

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.