E Okul not ve devamsızlık bilgisi sorgulama ekranı | MEB E Okul VBS girişi nasıl yapılır?

E Okul not ve devamsızlık bilgisi sorgulama ekranı | MEB E Okul VBS girişi nasıl yapılır?
Karnelerin alınacağı ve yarıyıl tatilinin başlayacağı dönem sonuna günler kala, e-Okul VBS’ye olan ilgi artmaya başladı. Öğretmenlerin yanı sıra velilerin de erişim sağlayabildiği e-Okul’dan hizmet almak ise oldukça pratik. Gerekli bilgiler girildikten ve adımlar yapıldıktan sonra, e-Okul’a giriş yapabilirsiniz. Peki, e-Okul VBS girişi nasıl yapılır?

2018-2019 eğitim sezonunun bitimine kısa bir müddet kala en fazla araştırılan konulardan bir tanesi de ‘nın hizmeti olan VBS oldu. Yaklaşık 18 milyon talebeye ait not ve devamsızlık bilgisinin yer aldığı sistemde, bunların yanı sıra diğer bazı bilgiler de sorgulanabiliyor. İşte, konuya ilişkin ayrıntılar…

SİSTEME NASIL GİRİŞ YAPILIR?

Geçtiğimiz eğitim- öğretim döneminin başında yenilenen e-okul sistemi artık talebelerin ve velilerin düzenli bilgi alabileceği bir platform haline geldi. Öğrenciler hakkında tüm bilgilerin olduğu bu sistem, eğitim alanında kolaylık sağlıyor. Öğrenciler, öğretmen ve yöneticiler sistem bilgilerine T.C kimlik no ve okul numaralarıyla kolayca erişim sağlayabiliyor.

‘ye giriş yapmak için öncelikle “e-okul..gov.tr” adresine giriş yapmanız ve arkasından karşınıza çıkan ekrana sizden arzu edilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekiyor. Bu bilgiler doğru girildiğinde sistem size ikinci bölümü açıyor. Bu bölümdeyse öğrencinin kimlik bilgileri ya da eğitim bilgileri istenilmektedir. Nüfusa kayıtlı olduğu il, okuduğu sınıf gibi… Son olarak karşınıza çıkacak olan talebenin fotoğrafını doğru seçtikten sonra sistem kullanıma açılmaktadır.

Tüm bu adımları eksiksiz yaptığınız taktirde, sisteme giriş yapabilir ve talebenin tüm not bilgileri, sınav tarihleri ve devamsızlık tarihlerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca sistemde talebenin okuduğu kitaplar, yazılı ortalamaları ve daha bir çok bilgiye ulaşmak mümkün.

E-OKUL VBS EKRANINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

E-OKUL’DAN HANGİ BİLGİLER ÖĞRENİLİR?

Sistemde yukarda dile getirtiğimiz durumların yanında, talebe kaydı, nakil işlemleri, not girişleri, devamsızlık işlemleri, sınav bilgileri, merkezî olarak yapılacak sınavların (TEOG, DPY-B vb.) başvuru ve tercih işlemleri, belge işlemleri (takdir, teşekkür, onur vb.), haftalık ders programı girişleri, alınan belgeler, e-karne, şube yazılı ortalamaları ve duyurulara ulaşılabilir.

MEB’İN E-DEVLET HİZMETLERİNE REKOR İLGİ

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB), e-Devlet üstünden sunduğu yeni bilişim hizmetlerinden 2018’de 35 milyon 863 bin kez faydalanıldı.

AA muhabirinin, MEB yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Türkiye’de okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kademesinde kayıtlı yaklaşık 18 milyon talebe eğitim görüyor.

MEB, talebe, veli ve öğretmenlere her türlü hizmete yönelik iş ve işlemleri elektronik ortamda yapıyor. Bu kapsamda, e-Okul, MEBBİS, Doküman Yönetim Sistemi (DYS), e-Yaygın, Açık Öğretim Kurumları, e-Personel gibi farklı sistemleri kullanan Bakanlık, bu hizmetlere erişimi kolaylaştırmak için yeni iyileştirmeler yapıyor.

Bakanlık, bu kapsamda elektronik ortamda sunduğu hizmetlerin e-Devlet ile entegrasyonu için 2018’de 11 yeni hizmeti daha e-Devlet üstünden vermeye başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2018’de “Bireysel Okur Yazarlık Belgesi Doğrulama, Bireysel Okur Yazarlık Belgesi Sorgulama, Çırak Öğrenci Devamsızlık Bilgileri Sorgulama, e-Dilekçe Sorgulama, Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama, İletişim Merkezi Başvuru Sonucu Sorgulama, Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu Kurs Başarı ya da Yetki Belgesi Doğrulama, Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu Kurs Başarı ya da Yetki Belgesi Sorgulama, Özel Okul Öğretim Desteği Sorgulama, Ücretli Öğretmenlik Başvurusu, Araştırma, Yarışma ve Sosyal Etkinlikler İzin Projesi ve Yaygın Eğitim Sertifika Belgesi Doğrulama” olmak üzere 11 hizmetini daha e-Devlet üstünden sunmaya başladı.

Böylece MEB’in e-Devlet üstünden sunduğu hizmet sayısı 33’e çıktı. MEB’in, e-Devlet üstünden sunduğu yeni hizmetlerden yalnızca 2018’de 35 milyon 863 bin kez faydalanıldı.

MEB bilişim sistemleri, 1 milyonun üstünde personel, özel kurumlar dahil olmak üzere 74 bin kurum, 18 milyon talebe ve veli tarafından kullanılıyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.