Diş beyazlatma nedir?

Diş ağartma nedir?
Canlı ya da kanal tedavisi yapılmış dişlerde diş taşı temizliği ve polisaj ile giderilemeyen renklenmelerin tedavisinde diş ağartma işlemi yapılabilir.

 

Şikayetleri: Dişlerde fırçalama ve diş taşı temizliği ve polisaj ile giderilemeyen renklenmeler estetik sorunlara sebep olmaktadır.

Bulguları: Dişlerde koyu ya da çizgili renk değişimlerin varlığı

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır: Klinik muayene

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır: Kalıcı ağartma yöntemleri (Diş hekimi yardımı ile profesyonel ağartma (Office bleaching), evde hekiminizin önerisi doğrultusunda uygulanan ev ağartma (Home bleaching) sistemidir).

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir: (Bleaching) sonrası genellikle her hastada az veya çok hassasiyet görülür(çok seyrek olarak hiç görülmeyebilir). Bu hassasiyetler geçicidir, 1–3 gün arasında kaybolurlar. Bleaching sonrasında her hastanın uyması gereken bir diyet listesi vardır. Her türlü renk verici yiyecek veya içecek yasaktır. Sigara, çay, kahve, çikolata, kırmızı şarap, vişne, karamel, salça gibi renk verici koyu renk barındıran ürünler işlem bitimini takiben 1 hafta süre ile kullanılmamalıdır. Aksi taktirde elde edilen beyazlık geri dönecektir. Günde enaz 2 defa diş fırçalayan, 6 aylık düzenli kontrollerini yaptıran, sigara kullanmayan ve aşırı çay kahve tüketmeyen bir hastada yapılan bleaching in tesiri uzun süre korunur.Belirli aralıklarla (2–3 yıl de bir) home bleaching (ev tipi ağartma) ile desteklenebilir. Bu kurallara uymayan hastalarda geri dönüş olabilir, geri dönüş sonucunda yeniden bleaching işlemi yapılabilir.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.