Delirten hastalık (trigeminal nevralji) nedir? Delirten hastalık nasıl anlaşılır?

Delirten hastalık (trigeminal nevralji) nedir? Delirten hastalık nasıl anlaşılır?
Delirten hastalık adı ile bilinen trigeminal nevraljinin ne olduğu bir çok kişi tarafından merak edilen ve araştırılan konular arasında yer alıyor. Yüz bölgesinde oldukça şiddetli ağrılara neden olan trigeminal nevralji nasıl anlaşıldığı toplum arasında me…

Trigeminal nevralji, yüzünüzden beyninize kadar his uyandıran trigeminal siniri etkileyen kronik bir ağrı durumudur. Eğer trigeminal nevraljiniz varsa, yüzünüzün hafif bir şekilde stimülasyonu (dişlerinizi fırçalamak ya da makyaj yapmak gibi) bile ağrıyı tetikleyebilir. Aniden başlayan bu ağrı, çoğunlukla birkaç saniyeyle iki dakika arasında sürer. Halk arasında “delirten hastalık” diye bilinen bilinen hastalık intihara kadar sürükleyebilir.

Başlangıçta kısa, hafif saldırılar yaşayabilirsiniz. Ancak trigeminal nevralji ilerleyebilir ve daha sık, daha sık görülen ağrı sızısına neden olabilir. Trigeminal nevralji, bayanları erkeklerden daha sık etkiler ve 50 yaşından büyüklerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir.

TRİGEMİNAL NEVRALJİDE OLUŞAN DURUMLAR

Elektrik çarpması gibi hissedilebilecek şiddetli, ateşli ya da ağrılı ağrılar,
Yüze dokunmak, çiğnemek, konuşmak ya da dişleri fırçalamak gibi şeyler tarafından tetiklenen ağrılar,
Birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar devam eden ağrılar,
Spazm benzeri yanma hissi,
Tek noktada ağrı ya da daha geniş bir modelde yayılma,
Zamanla daha sık ve yoğun hale gelen saldırılar.

HASTALIĞI NEDENİ TAM OLARAK BİLİNMİYOR

Klasik trigeminal nevraljide hastalığın gerçek nedeninin ne olduğu bilinmemektedir. Trigeminal sinirin beyin sapından çıktığı yerde damar basısı veya trigeminal sinirin beyin sapındaki duyu çekirdeğinde anormallik olduğu düşünülmektedir.

Semptomatik trigeminal nevraljideyse altta yatan bir neden bahis konusudur. Ağrıyla birlikte yüzde duyu kusuru gözlenir. Sinire bası yapan tümörler, anevrizmalar, multipl skleroz gibi hastalıklar neden olabilir.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.