Dangue virüsü nedir? Dang humması hastalığı nedir?

Dangue virüsü nedir? Dang humması hastalığı nedir?
Dangue virüsü nedir sorusu ünlü oyuncu Leyla Bilginel’in hasta olmasının arkasından binlerce kişi tarafından araştırılmaya başlandı. Dang hummasına yakalanan Oyuncu Leyla Bilginel’in hastanede hayat mücadelesi devam ediyor. Peki, Dangue virüsü nedir? Dan…

Dang ateşi dünya genelinde tropikal ve subtropikal bölgelerde endemik olarak görülen, şiddetli grip benzeri semptomlara neden olan viral bir hastalıktır. Kırılmış gibi kemik ağrılarına neden olduğundan ’kırık kemik humması’ olarak da bilinir. Etkeni flavivirüs ailesinden Dang virüsüdür. Dang virüsünün bilinen 4 tipi vardır. Bir tipi ile hastalık geçirenler diğer tipleri ile de tekrar hastalanabilirler.

DANG HUMMASI NASIL BULAŞIR?

Aedes cinsi sivrisinekler tarafından taşınır ve bulaştırılır. Bu sivrisinek göreceli olarak temiz su kaynaklarını tercih ettiğinden evlerde su basmaları, kanalizasyon boruları gibi yerler bu türün yerleşimi için ideal olabilmekte, bu nedenle salgınlarda kentsel yayılım da gözlenebilmektedir.

DANG HUMMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Enfekte sivrisineğin ısırması ile Dang virüsü deriden girer, kana karışır ve ateşin yükselmesinden 24 saat sonra hastaların kanında bol oranda bulunur. Dünya Sağlık Örgütünün son sınıflandırmasına göre Dang enfeksiyonları 4 klinik tipte ortaya çıkabilir:

Tanımlanamayan ateş ya da viral sendrom

Klasik Dang ateşi

Dang hemorajik ateşi

Dang şok sendromu

Dang hemorajik ateşinde tablo, diğer semptomlarla beraber 2-7 gün devam eden bir ateş ile karakterizedir. Ateşin düşmesini takiben inatçı kusma, şiddetli karın sızısı ve nefes almada zorluk gibi belirtiler gelişebilir. Bunlar periferal damarların geçirgenliğinde aşırı artışa bağlı olarak karın ve akciğer zarı boşluklarında sıvı toplanması ile sonuçlanacak 24-48 saatlik bir periyodun başlangıç işaretleridir. Eğer tedaviyle düzeltilemezse dolaşım yetmezliği ve şok ile hasta kaybedilir. Dang ateşinin akla getirilmesinde şu hikâye ve bulgular yol gösterici olabilir:

Ani başlangıçlı enaz 2-7 gün devam eden akut ateşli hastalık,

Baş sızısı, göz arkasında ağrı,

Kas ve eklem ağrıları,

Döküntü ve kanama bulguları (burun kanaması, dişeti kanaması, deri altı kanaması…),

Aynı yer ve zamanda Dang vakalarının bulunması ve temas öyküsü,

Endemik bölgeye yolculuk öyküsü,

Tanı ve Tedavi

Klinik muayene ve kan tetkikleri ile tanı konur. Virüs hastalığın 5. gününe kadar kandan izole edilebilir. Dang hastalarında HIV tarama testleri yanlış pozitif sonuç verebilir. Hastalığa özel bir tedavi yoktur. Semptomlara yönelik tedavi uygulanır.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.