Cinsel ilişki ağrısının sebebi ve çözümü nedir?

Cinsel ilişki sızısının nedeni ve çözümü nedir?
Kadın cinsel problemlerinin başında cinsel ilişkide hissedilen ağrı sorunu geliyor. Her 10 bayandan birisinin problemi olan cinsel ilişki sızısı ya da tıbbi adı ile ‘disparoni’ hakkında bilgileri Jinekolog Op. Dr. Süleyman Eserdağ yanıtladı.

CİNSEL İLİŞKİ AĞRISI NASIL TANIMLANIYOR?
Cinsel birleşme sorasında yaşanılan ağrı, acı, yanma, batma gibi her türlü rahatsızlık verici hisleri ‘cinsel ilişki sızısı’ (Disparoni) kapsamında tanımlıyoruz. Ülkemizde ve dünya genelinde oldukça sık görülen bayan ve erkeklerde rastlanılan bir cinsel fonksiyon problemidir. Amerikan Psikiyatri Derneği’nin 2013 de yayınlanan DSM 5 sınıflandırma sistemine göre ‘vajinismus sorunu’ ile aynı kategoride; ‘Genitopelvik ağrı ve Birleşme Bozukluğu’ grubunda yer almaktadır.

CİNSEL BİRLEŞME AĞRISI NASIL SINIFLANDIRILIYOR? TÜRLERİ VAR MI?
Bu konuda birkaç sınıflandırmadan bahsedebiliriz. Cinsel birleşmede hissedilen ağrılar vajina girişinde hissedilen (yüzeyel) ve kasık bölgesinde (derin) olarak ikiye ayrılmaktadır.

Sorun bazan ilk cinsel deneyim ile başlayabildiği gibi (Primer- Birincil disparoni), bazan de sonradan da ortaya çıkmış olabilir (Sekonder- İkincil disparoni). Bazen yalnızca bir partnere ya da duruma karşı olabildiği gibi (durumsal), tüm partnerlere ya da durumlara karşı da olabilir (Genel disparoni). Psikolojik olabileceği gibi, fiziki patolojilere de bağlı gelişebilir.

EN SIKLIKLA KARŞILAŞILAN  TÜR HANGİSİDİR?
Cinsel ağrı sorunu en çok ‘yüzeyel disparoni’ şeklinde karşımıza çıkmakta. Özellikle vajina girişindeki aşırı hassasiyet, acı, batma gibi durumlarla oldukça sık sık karşılaşıyoruz. ‘Vulvar Vestibulit Sendrom’ (VVS) en çok nedenidir.


VULVAR VESTİBULİT SENDROM NEDİR?
Vajina girişinde, kızlık zarının hemen ön kısımda ince deri dokusuyla kaplı anatomik bölgeye ‘vestibulm’ adını vermekteyiz. Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS) bu bölgenin yangısına bağlı olarak cinsel ilişkide ağrı, acı, yanma, gibi şikâyetlerle kendisini gösteren bir cinsel problemdir. ‘Vulvar Vestibulitis’ ve ‘Vestibulodini’ gibi tıbbi terimlerle de ifade edilir.

Sorunu yaşayan bayanlarda cinsel ilişki sızısı haricinde kot pantolon, tayt giyme, mens döneminde pet kullanma gibi durumlarda da yanma ve hassasiyet şikayetleri mevcuttur.

Vulvar vestibulitis bayan doğum hekimleri tarafından en çok atlanılan, pek çok zaman fark edilmeyen bir cinsel problemdir. Nitekim bu hastaların görsel muayenelerinde herşey normal olarak izlenmektedir.

VULVAR VESTİBULİT SENDROM TANISI NASIL KONUR?
Tanı hastanın klinik şikayetleri ve jinekolog muayenesinde bu bölgeye pamuk uçlu çubuk ile hafifçe dokunulmasıyla konmaktadır. Hastalar sorunlarını çok güzel bir şekilde ifade etmektedirler. İlişki esnasında hissedilen keskin acıyı ‘açık yaraya tuz sürme, etlerin bıçakla kesilmesi’ gibi tarif etmektedirler. Yapılan jinekolojik değerlendirmede vestibulm kısmına hafif şekilde pamuk uçlu çubukla dokunmakta bile aşırı şekilde acı, hassasiyet vardır.

VULVAR VESTİBULİTİS NEDEN OLUR?
En sık sebepler vajen giriş bölgesinin kronik tahrişidir. Bu tahriş sık yaşanılan vajinal enfeksiyonlara bağlı olabilir. Sık mantar enfeksiyonları ve diğer vajinitler en çok nedenler arasındadır. Ayrıca rahim ağzı, vajina kanserleri ve genital siğillerin de sebebi HPV enfeksiyonları da önemli yer tutmaktadır. Kokulu WC kağıdıyla temizlenmek, vajinanın sabunla yıkanması, sık pet kullanmak gibi sebepler de vestibulite yol açmaktadır.

VAJİNİSMUS SORUNU DA CİNSEL İLİŞKİDE AĞRIYA YOL AÇABİLİR Mİ?
Evet. Vajinismus bayanlarda cinsel ilişkide yaşanılan kaygılara bağlı olarak kasılma, bunun sonucunda da hiç bir şekilde ilişkiye girememe ya da oldukça zor, sızılı şekilde girebilme gibi şikâyetlerle kendisini göstermektedir. Hastaların pek pek çok hiçbir şekilde ilişkiye giremedikleri için halen bakiredirler. Bir kısmıysa kasılmalara karşın ilişkiye zorlamakta ve güçlükle birleşme gerçekleşebilmektedir. Yani pek çok zaman vajinismus ve disparoni sorunu birbiriyle örtüşmektedir.

Burada ayrıştırma yapmamız gerek görülürse; vajinismus genellikle psikolojik kaygılara bağlıdır, disparoniyse genelde fiziki kökenlidir. Ayırıcı tanıda deneyimli bir jinekolog tarafından yapılan muayene son derece önemlidir.


EVLİLİK SORUNLARI DA CİNSEL İLİŞKİDE AĞRIYA YOL AÇABİLİR Mİ?
Evlilik problemleri cinsel yaşamta bir çok sorunları de beraberinde getirmektedir. Eşe karşı öfke, kırgınlık, geçmişte yaşanılan olumsuz vakalar, uyarılmanın yeterince gerçekleşmemesi, cinsellikle alakalı bilgi ve tecrübe eksiklikleri, ön sevişmenin yeterince yapılmaması gibi durumlar vajinal kuruluk ve buna bağlı olarak cinsel ilişki sızısına yol açabilir.

DERİN DİSPARONİ NEDİR? NEYE BAĞLIDIR?
İlişki esnasında daha üst kısmında, derinde, kısaca kasık bölgesinde hissedilen ağrılar ‘derin disparoni’ olarak adlandırılır. Myomlar, yumurtalık kistleri, rahim, tüp ve yumurtalık enfeksiyonları, batın içi abseler, endometriosis hastalığı gibi jinekolojik problemler derin disparoni sebebidir. Bazen sezaryen sonrası, apandisit ameliyatlarından sonra oluşan batın içi yapışıklıkları da cinsel ağrıya neden olabilmektedir. Ayrıca bağırsak ve mesaneyle ilgili patolojiler de cinsel ilişki sızısına yol açabilir. Ayrıca her 100 bayanın 15’inde görülen rahmin doğuştan ters oluşu (retrovert uterus) da sebepler arasındadır.

Kesin teşhisin konulmasında vajinal ultrason ve bazı kan testleri yol göstericidir.

Derin disparoni tedavisi de altta yatan jinekolojik patolojinin giderilmesiyle yapılmaktadır.

CİNSEL İLİŞKİ AĞRISI TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?
Evet mümkün. Öncelikle tanının doğru şekilde konulması gerekiyor. Daha sonrasında da sebeplerinin saptanması ve nedene yönelik tedavinin uygulanması şarttır. Psikolojik sorunlara bağlı cinsel ilişki sızısı sorununda psikolojik tedaviler, jinekolojik nedenlilerdeyse altta yatan organik patolojinin ortadan kaldırılması gerekiyor. Bazen de hem psikolojik hem de fiziki nedenler iç içe olabiliyor. Bu durumda da hem fiziki hem de psikolojik tedaviler beraber uygulanmalı.

arpanetmedya.com’a katkıları için teşekkürler.

Cinsel ilişki ağrısının sebebi ve çözümü nedir?

Cinsel Ilişki Ağrısının Sebebi Ve Çözümü Nedir

Cinsel Ilişki Ağrısının Sebebi Ve Çözümü Nedir

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.