Çiçero kimdir? İşte Çiçero’nun gerçek ismi

Çiçero kimdir? İşte Çiçero'nun gerçek ismi
Yüzyılın casusu olarak adlandırılan İlyas Bazna’nın yaşamı Çiçero filmi ile bir kez daha gündeme geldi. Ajan Çiçero dünya casusluk tarihinin belki de en enteresan ve önemli isimlerinden biriydi. Peki, İlyas Bazna nasıl Çiçero oldu?

Cicero () kod adı ile tanınan Elyesa Bazna, 28 Haziran 1904 tarihinde dünyaya geldi. Arnavut asıllı Türk casustur. Babasının ölümünden sorumlu tuttuğu İngilizlerden nefret etmesi, parasal kazanç arzusu ve hep bir operacı olmak istemesine karşın II. Dünya Savaşı sırasında Ankara’da çeşitli büyükelçiliklerde uşaklık yapıyor olması casusluk yapmaya başlamasına önayak oldu.

II. Dünya Savaşı yıllarının Ankara’sından önce Yugoslavya Krallığı büyükelçisinin, arkasından Almanya büyükelçiliği müsteşarının uşaklığını yaptı. Almanya elçilik müsteşarı mektuplarını okuduğu için gerekçesi ile kovuldu.

1942’den sonra Britanya İmparatorluğu’nun Ankara büyükelçisi Sir Hughe Knatchbull-Hugessen’in uşaklığını yapmaya başladı, banyosunda sırtını ovarken ona opera aryaları okuyacak kadar büyükelçiyle yakınlık kurdu. 21 Ekim 1943’ten sonra fotoğraflarını çektiği gizli belgelerin örneklerini Almanya büyükelçiliğine teslim etmeye başladığı bilinmektedir. Bunun için, Almanya Büyükelçiliği’nde ataşelik yapan Ludwig Moyzisch’e kendisi yaklaşarak 20 000 Sterlin karşılığı elindeki elli altı belgeyi satma önerisinde bulunmz. Kısa bir müddet ücretli bir Alman ajanı haline gelmiş ve Alman istihbarat servislerince kendisine “Çiçero” kod ismi verildi. Müttefiklerce düzenlenen uluslar arası toplantılar ve bazı bombardıman planları hakkında önemli bilgiler aktarmış olmakla birlikte, Normandiya Çıkarmasına ilişkin çok belli belirsiz istihbarat ulaştırdı. Bütün bu dönem boyunca Ankara’daki İngiliz istihbarat görevleri, Çiçero’nun İngilizce anlamadığını zannetmekte, kendisini casusluğundan şüphelenilmeyecek biri olarak görmekteydi.

Elyesa Bazna casusluk yaptığı yıllarda Von Papen’in taktığı kod adının Çiçero olduğunu bilmiyordu. Hatta, kendisinin Çiçero olduğunu lakin 1950’de, sefarette belgeleri teslim ettiği Moyzisch’in tüm yargılamaların arkasından inzivaya çekildiği Tirol Alpleri’nde yazdığı hatıralarından ve gene 1950’de, İngilizlerin artık bu casusluk vakaını açıklaması ile öğrenebildi.

Elyesa Bazna 1970’te, Münih’te 66 yaşında, fakir bir gece bekçisi olarak yaşamını kaybetti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.