CHP’nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey kimdir?

CHP'nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey kimdir?
Halihazırda Nilüfer Belediye Başkanı olarak vazife yapan Mustafa Bozbey, partisi tarafından Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi. Bu gelişmenin arkasından başta Bursalılar olmak üzere bir çok yurttaş, Mustafa Bozbey’in kim olduğunu merak etmeye ve araştırmaya başladı. Peki, CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey kimdir? İşte, Mustafa Bozbey’in biyografisi…

1962 senesinde , Nilüfer ilçesi, Özlüce Mahallesi’nde doğan , 1999 senesinde devraldığı Nilüfer Belediye Başkanlığı görevine devam etmektedir.

İlkokulu Özlüce İlkokulu’nda, Orta ve Lise eğitimini Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladı. Yüksek Öğrenimini 1980 senesinde girdiği Anadolu Üniversitesi’nde gördü. Mühendislik Mimarlık Fakültesi-İnşaat Mühendisliği Bölümünü 1984 senesinde bitirdi. Aynı okulda yüksek lisans eğitimini yaparak “İnşaat Yüksek Mühendisi” olarak mezun oldu.

1986 senesinde projecilik ile başladığı meslek yaşamına, daha sonra mesleği ile ilgili taahhüt işleri yaparak devam etti. 1989 senesinde Bozbey İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ni kurdu. Nilüfer bölgesinde ve Mudanya’da bir çok toplu konut projesini yaşama geçirdi. 1996 senesinde Bozbey İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne dönüşen şirketteki görevi ve yetkilerini 18 Nisan 1999 seçimlerinin arkasından devretti.

18 Nisan 1999 seçimlerinde DSP’nin Nilüfer Belediye Başkan adayı olarak girdiği seçimden galip çıkarak, Nilüfer’in üçüncü belediye başkanı oldu. 28 Mart 2004 seçimlerinde ‘den bir kez daha Nilüfer Belediye Başkanlığı’na aday oldu.

Mustafa Bozbey, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde Bursa’da üç dönem üst üste kazanan ilk başkan oldu. Bozbey, 30 Mart 2014 seçimlerinde bir kez daha CHP’den Nilüfer Belediye Başkanlığı’na aday oldu ve kazandı.

Mustafa Bozbey’in şu kuruluşlara üyeliği bulunmakta;

Türkiye Belediyeler Birliği meclis üyesi

Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği Encümen üyesi

Tarihi Kentler Birliği üyesi

Sağlıklı Kentler Birliği üyesi

İnşaat Mühendisleri Odası üyesi

Atatürkçü Düşünce Derneği üyesi

Çağdaş Eğitim Kooperatifi üyesi

Lozan Mübadilleri Vakfı üyesi

Bursa Cumhuriyet Liseliler Derneği üyesi

Bursaspor Kulübü üyesi

Nilüfer Belediyespor Kulübü üyesi

NilVak üyesi

ANASİAD üyesi

Bursa Rumelililer Kültür ve Dayanışma Derneği üyesi

 

 

 

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.