Cheesecake nasıl yapılır? İşte mükemmel bir cheesecake’in sırları

Cheesecake nasıl yapılır? İşte mükemmel bir cheesecake'in sırları
Cheesecake (ya da Türkçe okunuşu ile çizkek) yaşamımıza biraz geç girdi ama damaklarımızdaki yerini kısa sürede sağlamlaştırdı. Özellikle tatlı sevenlerin bir numaraları arasında yer alan cheesecake’in yapılışı ilk bakışta biraz zor görünüyor. Ancak bazı kritik püf noktalarına dikkat ettiğiniz taktirde, muhteşem bir lezzete ve kıvama sahip cheesecake’ler yapabilirsiniz. İşte pastanelerdekilere taş çıkarak tatta cheesecake’ler yapmanın sırları…

Cheesecake için bir kelepçeli kek kalıbına ihtiyacınız var. Kelepçeli kalıp sayesinde cheesecake’inizi dağıtmadan kolayca çıkarıp servis edebilirsiniz. Kelepçeli kalıbın kenarlarını ve tabanını alüminyum folyoyla veya yağlı kağıtla kaplamak da, hem kekinizin yanmasını önler hem de çıkarırken işinizi kolaylaştırır. Cheesecake tariflerinde ölçüler çoğunlukla 20-23 santimetrelik kalıplara göre verilir. Ama siz gene de kalıp seçerken malzemelerin miktarını da göz önünde bulundurun.

Cheesecake’te kullanacağınız malzemelerin tamamı oda sıcaklığında olmalı. Cheesecake’i yapmaya başlamadan enaz 2 saat önce malzemeleri buzdolabından tezgahın üstüne çıkarın. Malzemeler soğuk olursa daha zor karışırlar ve daha uzun süre çırpmanız gerekir ki bu durum cheesecake’inizin dolgusunda hava kabarcıkları oluşmasına ve pişme aşamasında üstünün çatlamasına neden olur.

Cheesecake’inizi yabancı bir tarife göre yapacaksanız işiniz zor olabilir. Çünkü malzemelerin tamamını Türkiye’de bulamayabilirsiniz. Örneğin Amerikan cheesecake’inde kullanılan krem peynir yerine Türkiye’de labne kullanmak daha mantıklıdır. Ancak labne krem peynirden daha sulu olduğu için, cheesecake’inizi hazırlamaya başlamadan önce suyunu süzdürmeniz gerek. Bunu yoğurt süzer gibi bez torbada yapabilirsiniz. Dahası krem peynir labneden daha yağlı olduğundan kıvamını tutturmak için içine kaymak veya krema eklemeniz gerekebilir. Bütün bunlar göz önüne alındığında Türkiye’ye uyarlanmış tariflerle hareket etmek daha kolay görünüyor. Bu durumda da belirtilen ölçüleri kesinlikle birebir takip edin. Aksi taktirde yoğunluk ve lezzet sorunu yaşayabilirsiniz.

Vişneli cheesecake tarifi

Cheesecake pişirirken fırının önceden kesinlikle ısıtılmış olması da önemli bir nokta. Cheesecake kalıbınızı su dolu bir tepsiye yerleştirip o şekilde fırına vermelisiniz. Böylece tepsideki su fırının içerisinde buhar yaparak tatlınızın kurumasını ve çatlamasını önler.

Tepsiyi fırına verdikten sonra bir kez daha kapağını açmayın, diğer keklerde olduğu gibi pişmiş mi diye kürdan vb. batırırken kontrol etmeye çalışmayın. Cheesecake’inizin pişip pişmediğini görüntüsünden anlamalısınız. Pişmiş cheesecake’in kenarları altın sarısı ve katı, ortasıysa hafif yumuşak olur. Hafif sulu bir görüntüde olması sorun yaratmaz, çünkü cheesecake soğudukça suyunu çeker ve katılaşır.

Cheesecake’iniz piştikten sonra kalıptan çıkarırken de dikkatli olmalısınız. Soğumadan kalıptan çıkarmaya kalktığınız taktirde cheesecake dağılır. Dağılmadan çıkarmanın en kolay yolu cheesecake’i önce 1 saat kapağı aralık fırında soğutmak arkasından çıkarıp bir bıçağı kalıbın kenarlarında dolaştırarak yapışmasının önüne geçmektir. Bundan sonra cheesecake’inizi fırından çıkarıp oda sıcaklığına ulaşmasını beklemelisiniz. O noktada kalıbın kelepçesini açarak rahatça çıkarabilirsiniz.

Şeftalili cheesecake tarifi

Oda sıcaklığına ulaşan tatlınızı yemek için biraz daha sabredip bir gece buzdolabında bekletmeniz de kıvamını ve lezzetini arttırır.

Beyaz Çikolatalı Frambuazlı Kek | Mucize LezzetlerMucize Lezzetler’in bugünkü menüsünde Beyaz Çikolatalı Frambuazlı Kek var! Gülçin Çavdarcı’nın enfes tarifiyle sizlerle…daha fazla video için

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.