Candide ve Oedipus yazarı kimdir?

Candide ve Oedipus yazarı kimdir?
Candide ve Oedipus eserlerinin yazarı olan Voltaire, Fransız Devrimi’nin de en önemli adları arasında yer almaktadır. İnsan hakları, din ve ifade özgürlüğüyle yazdığı yazılarla ünlenen Voltaire, 1700’lü yıllarda yazdığı Candide ve Oedipus eserleriyle dönemin üretkenliğini vurgulamıştır. İşte, Candide ve Oedipus yazarı Voltaire hakkında bazı bilgiler

Voltaire Paris’te, 1694’te doğmuştur. Sekiz sene boyunca sanat eğitiminin başladığı Collège Louis-le-Grand’da okumuştur. Fakat orda “Latince ve Aptallıklar” dışında birşey öğrenmediğini iddia etmiştir.

Mezun olduktan sonra Voltaire edebiyatta kariyer yapmaya başladı. Babasıysa oğlunun hukuk eğitimi almasını istiyordu. Bu nedenle Voltaire, Paris’te bir avukatın asistanı olarak çalışıyormuş gibi gözüküp, zamanının büyük bir kısmını hicivsel şiirler yazmaya adamıştır. Babası bunu öğrendiğinde Voltaire’i gene hukuk okumaya göndermiştir; gene de Voltaire yazmayı sürdürmüştür. Sivri diliyle aristokratik ailelerin sevisini toplamıştır. Kral XV. Louis’nin naibi, Orléans Dükü, II. Philippe’i konu alan bir yazısı sebebiyle Bastille’de hapsedilmiştir. Oradayken çıkış yaptığı piyesi Oedipe‘yi kaleme almış ve Voltaire ismini almıştır. Oedipe‘nin başarısı Voltaire’i etkili bir isim yapmakla birlikte onu Fransız Aydınlanmasına dahil etmiştir.

Voltaire’in hazır yanıtlılığı ve sivri dili başına bela olmayı sürdürdü. Genç bir asil zadeyi gücendirmesi onun mahkeme dahi olmadan sürgün edilmesine yol açtı. Voltaire’in İngiltere’ye sürgünü, İngiltere’deki düşünsel durum ve yaşadıkları düşüncelerini büyük ölçüde etkilemiştir. İngiliz monarşisinden ve ülkenin din ve ifade özgürlüğüne verdiği değerden etkilenen genç yazar, ülkenin yazar ve düşünürlerinden de etkilenmiştir, Shakespeare gibi. Gençlik yıllarından Shakespeare’i Fransız yazarlarına bir örnek olarak görse de, daha sonraları kendini ondan daha büyük bir yazar olarak görmüştür.

3 senelik sürgünden sonra Paris’e dönmüş ve fikirlerini İngiliz hükümetini konu alan kurgusal bir metinde toplayarak bastırmıştır; Lettres philosophiques sur les Anglais (“İngiliz(ler) hakkında felsefi mektuplar”). İngiliz monarşisini daha gelişmiş ve insan haklarına daha hürmetli görmesi sebebiyle yazınları Fransa’da büyük bir atışmaya yol açmış ve sonunda öyle bir noktaya gelinmiştir ki evrakın kopyaları yakılmış Voltaireyse Paris’i terk etmeye zorlanmıştır.

Bundan sonra sınırdaki Château de Cirey’e yerleşen Voltaire burda Marquise (Markiz) du Châtelet, Gabrielle Émilie le Tonnelier de Breteuil ile de bir ilişkiye başladı. Voltaireyle Marquise 21.000’den fazla kitap toplamışlardır. Kuşkusuz Voltaire’in 15 sene süren bu ilişkisi entelektüel gelişimine yardımcı olmuştur. Yazmaya devam eden Voltaire Mérope gibi oyunları ve bazı kısa öyküleri yayımlamıştır. İngiltere’de geçirdiği zamanda onu en fazla etkileyen şeylerden birisi Isaac Newton’un çalışmalarıdır. Eser ve düşüncelerinde bunun etkileri görülebilir.

Marquise’in ölümünden sonra Voltaire Berlin’e, yakın arkadaşı ve hayranı olan Büyük Friedrich’e gitmiştir. Kral zaten onu daha önce ısrarla saraya davet etmişti. Her ne kadar ilk vakitlerde buradaki yaşamı iyi gitse de, zamanla çeşitli zorluklarla karşılaşmaya başlamıştır. Sivri diliyle burada da haksız bulduğu durumları eleştirmiştir. Sonunda kızdırdığı Friedrich, Voltaire’in tüm evrakının kopyalarını yakmış, Voltaire’i de tutuklatmıştır. Voltaire Paris’e doğru yola çıkmış fakat XV. Louis onun kente girmesini yasaklayınca, Cenevre’ye gitmiştir. Her ne kadar iyi karşılansa da tiyatral performansları yasaklayan Cenevre yasaları Voltaire’in Candide, ou l’Optimisme (“Candide, ya da İyimserlik”) adlı eserini yazmasına ve şehri terk etmesine neden olmuştur. Bu eser Gottfried Leibniz’in felsefesinin hicvidir. Bugün Voltaire’in en tanınmış eseri Candide‘dir. Ferney’de malikâne almış ve 1778’deki ölümüne kadar burda yaşamıştır.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.