Brexit nedir? Brexit ne demek?

Brexit nedir? Brexit ne demek?
İngiltere Başbakanı Theresa May’in Avrupa Birliği (AB) ile vardığı birlikten çıkış (Brexit) uzlaşması İngiliz parlamentosunda yapılan oylamada reddedildi. Bu gelişmenin arkasından Brexit hakkında araştırmalar hız kazandı. Brexit’in ne demek olduğunu merak eden yurttaşlar, konuya dair bilgi almak adına webte araştırma yapıyor. Peki, Brexit nedir? Brexit ne demek?

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması, özetle olarak tanımlanıyor. , 23 Haziran 2016’da yapılan referandumla AB’den ayrılma kararı almıştı. İşte, Brexit hakkında merak edilen tüm ayrıntılar…

AB ile İngiltere arasında Haziran 2017’de başlayan müzakerelerde taraflar, geçen senenin sonunda İngiltere’nin AB bütçesine taahhütlerinden kaynaklanan yüklü bir “ayrılık ücreti”nin ödenmesiyle vatandaş haklarının da aralarında yer aldığı bir dizi konuda ön uzlaşmaya varmıştı.

Taraflar, AB üyesi İrlanda Cumhuriyetiyle İngiltere’ye bağlı Kuzey İrlanda arasında fiziksel sınır getirmeyecek bir çözüm üstünde ise kesin uzlaşmaya varamamıştı. Müzakerelerin sonunda bir uzlaşmaya varılsa da varılmasa da İngiltere 29 Mart 2019’da AB’den resmen ayrılacak. İngiltere’yi 2020 yılının aralık ayı sonuna kadar AB kurallarına tabi kılacak bir “geçiş süreci” öngörülüyor.

İLK REFERANDUM 1975’TE

Bu konudaki ilk halk oylaması 1975’te yapıldı, seçmenlerin %67’si üyeliğin devam etmesi yönünde oy kullandı. 2016’da bir kez daha referanduma gidildi ve seçmenlerin %52’si Avrupa Birliği’nden çıkılması yönünde oy verdi. Brexit referandumundan sonra Birleşik Krallık Başbakanı David Cameron istifa etti.

AB’NİN GELECEĞİ SORGULANDI

2016 özellikle Brexit atışmaları sebebiyle Avrupa Birliği (AB) açısından gergin geçti. Dönemim İngiltere Başbakanı David Cameron, şubat ayında yapılan AB Liderler Zirvesi’nde, AB’de kalmak için gerekli uzlaşmaya vardığını, referandumda bu yönde kampanya yapacağını ifade etti.

Ancak 23 Haziran’daki referandumda halk, AB’den çıkılması yönünde oy verdi. Birliğin en güçlü ülkesi Almanya, aşırı sağcıların zaferi manasına gelen Brexit kararını, “derin bir yara” olarak değerlendirdi. İlk kez bir üye, Birlikten çıkma kararı alırken, AB’nin geleceği de sorgulanmaya başlandı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.