Bocuk Gecesi nedir ve ne zaman yapılır?

Bocuk Gecesi ne demektir ve ne vakit yapılır?
Bocuk Gecesi, Edirne ilinde her sene gerçekleştirilen bir etkinliktir. Yöre halkı, bir ritüel haline gelen bu etkinlikte, bal kabağı pişirip yemektedir. Bir yandan da sokağa çıkanlar, ellerindeki hasır iplerle Bocuk’u yakalamayı planlamaktadır. İşte, Bocuk Gecesi hakkında bazı bilgiler ve ne vakit yapılacağına dair bazı ayrıntılar

Bocuk Gecesi, halk takviminde kasım günleri olarak ifade edilen ve kış devresinin 62. gecesine denk gelen gece yörede “Bocuk Gecesi” olarak isimlendirilmektedir.

Günümüzde az biliniyor olsa dahi bazı köylerde Bocuk Gecesi’ne ait ritüellerin uygulanmasına halen devam edilmektedir. Bu köylerden bir tanesi de Keşan İlçesinin Çamlıca Köyü’dür. Halk arasında bal kabağı pişirilerek ve bal kabağı yenilerek karşılanan Bocuk Gecesi’nde bir çok insan sokağa çıkmayarak ya da anlaştıkları bir komşu evinde toplanarak geceyi geçirmeye çalışırken, sokağa çıkanlar da yanlarında taşıdıkları hasır iplerle Bocuk’u yakalamayı planlar. 

Nesilden nesile aktarılan korku hikâyeleriyle beslenen “Bocuk Gecesi” kültürü son yıllarda civar il ve ilçelerden gelenlerin katılımıyla turistik bir eğlenceye dönüşmeye başlamıştır.

Kışın en soğuk gecesi olarak kutlanan “Bocuk Gecesi”nde, her evde kesinlikle kabak pişiriliyor, bunun yanı sıra kar suyunda haşlanmış mısır, armut, ayva, çekirdek, badem, kuzinede fırınlı yer fıstığı ve ceviz yeniliyor. Aile halkı, komşular ve akrabaların katıldığı gecede, gençler çarşaflara bürünerek komşularını “Bocuk geliyor” diye korkutuyor. “Bocuk” diye adlandırılan varlığın beyazlar içerisinde, insan görünümünde gezdiğine, “Bocuk karısının” kabak pişen eve gelip kötülük yapmayacağına inanılıyor. Bocuk Gecesi’nin, kış mevsimindeki en sert gecenin simgesi olduğu ve bu gece suya atılan tahtanın, sabah su üstünde donmuş olarak bulunması durumunda o evdekilerin sene boyunca sağlıklı, dayanıklı ve güçlü olacağına inanılıyor.

Bocuk Gecesi, 2019 senesinde 5 Ocak tarihinde gerçekleştirilecek.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.