Blefarit (Göz Kapağı İltihabı) nedir, tedavisi nasıl yapılır?

Blefarit (Göz Kapağı İltihabı) ne demektir, tedavisi nasıl yapılır?
Blefarit her yaşta görülebilen göz kapağının uzun süreli, iltihabi hastalığıdır. Yaygın olarak izlenen blefarit süreğen bir hastalıktır ve tedaviye karşın tekrarlayabilir.

Şikayetleri: gözde yanma, batma, kızarıklık, sulanma, kaşıntı, çapaklanma gibi şikayetlere neden olabilir. Göz kapaklarında şişlik, kızarıklık, kirpiklerde düzensizlik ve yapışıklık izlenebilir

Bulguları: Blefaritin iki tipi vardır. Yağlı ciltlerde görülen seboreik blefarit iken, öteki mikrobik etkenlere bağlı gelişir. Seboreik blefarit aslında tüm cildi etkileyen bir durumdur. Seboreik blefaritte gözyaşının yapısı bozulmuştur ve hormonlar, beslenme, ve strese bağlı gelişebilir. Böyle bir durumda kapak kenarları kızarıktır ve kirpik diplerinde kepeklenmeler olur. Kapak kenarında rahatlıkla kaldırılabilen kabuklar oluşturur. Mikrobik blefarit çoğunlukla çocuklukta başlar. Kapak kenarlarında sert, kaldırıldığında kanayan kabuklar vardır ve bu kabuklar gözü açık tutmada zorluk yaratır.

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır: Tanı blefarit bulgularının göz muayenesiyle saptanmasıyla konur. Bazı durumlarda, göz kapağı üstünde oluşan yağ ya da kabuklardan örnekler alarak bakteri, mantar veya alerji testi için inceleme yapılabilir

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır: Gözkapağı kenarlarının düzenli temizlenmesi ve bakımı tedavide esastır. Hastalar gözkapağı bakımını uzun süre uygulamalıdır. Bu bakımda önce gözkapağı kenarına, yakmayacak biçimde, sıcak pansuman uygulanır. Bunun için temiz küçük bir havluyu cildinizi yakmayacak sıcaklıktaki suya batırıp sıkınız. Gözlerinizi kapatıp havluyu gözlerinizin üzerinde 5-10 dakika tutunuz. Arada gerek görülürse havluyu tekrar sıcak su ile ıslatınız. Bu işlem göz kapaklarındaki kan dolaşımını arttırarak iyileşmeyi hızlandırır ve yağ bezlerinin ağızlarını açarak yağın drenajini sağlar ve temizler. Kapak kenarı temizliğini eczanelerde bulabileceğiniz özel mendil ve solüsyonlarla yapabilirsiniz. Hastalık bir kez kontrol altına alındıktan sonra düzenli yapılan kapak temizliği ile semptomlarda bariz bir düzelme görülür.

Ciddi olgularda antibiyotikli damla ve merhemler yararlıdır. Kortizonlu damlalar kaşıntı irritasyon gibi bulguları hafifletmekle beraber uzun süre kullanımlarında ilacın başka yan etkileri ortaya çıkabilir. Suni gözyaşı damlaları gözlerde kuruluk belirtilerini çözmeye yardımcı olur. Dirençli vakalarda oral antibiyotik kullanımı yararlı olabilmektedir.

Seboreik dermatit, rozasea veya diğer hastalıkların neden olduğu blefarit vakaları, altta yatan hastalığın tedavi edilmesiyle kontrol altına alınabilmektedir.

Blefarit şikayetlerini kesin olarak hafifletebilecek bir alternatif tıp seçeneği olmasa da, omega-3 yağ asitleri içeren besin takviyeleri ya da bu açıdan zengin diyet içerikleri faydalı olabileceği söylenmektedir. Omega-3 yağ asitlerini, somon balığı, ton balığı, alabalık, keten tohumu ve ceviz gibi yiyeceklerde bulabilirsiniz.

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir :

Blefarit’in gelişme riskinizi azaltmak için yüzümüzü düzenli olarak yıkamak, gözlere kirli ellerle dokunmamak, göz makyajının gün sonunda iyice temizlenmesi ve göz kapaklarının ovalanmaması (enfeksiyonun yayılmasına yol açabilir) önemlidir.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.