Amino asit nedir?

Amino asit nedir?
Amino asitler vitaminler ve mineraller gibi iyi ve sağlıklı durumda kalmamıza yaradıkları gibi, mikro-besinleri optimize ederek vücut işlevlerini yerine getirme, büyüme ve sağlıklı kalma gibi genetik işlevleri yerine getirirler. Yediğimiz yiyeceklerden aldığımız amino asitler proteinleri oluşturur. Protein sindirildiği vakit tekrar amino asitlerine ayrıştırılır ve vücutta farklı maksatlar için kullanılır. İşte ‘amino asit nedir?’ sorularının ayrıntıları!

Amino asitler, proteinleri oluşturan temel yapı taşlarıdır. Kimyada bir aminoasit hem amin hem de karboksil işlevsel gruplar içeren bir moleküldür. Aminoasitlerin peptit bağları ile uç uca eklenmesi ile oluşturdukları kısa polimer zincirler “peptid”, uzun polimer zincirler ise “polipeptid” ya da “protein” olarak adlandırılırlar. Hücre içinde ribozomlar, mRNA moleküllerini kalıp olarak kullanarak amino asitleri uç uca ilave edilerek proteinleri sentezlerler. Bu işleme translasyon (çeviri) denir.

Bahsedilen amino asitlerin hepsinin aynı anda herhangi bir proteinin yapıtaşında bulunması gerekmez. Ayrıca hepsi eşit oranda da değildir. Proteinlerde bunlardan çok daha farklı amino asitler de bulunabilir. Farklı amino asitler, 20 temel amino asitle oluşturulmuş polipeptidlerin daha sonra “farklılaşmaları” ile oluşur. Bu tür amino asit farklılaşmaları, proteinin özelliklerini ve işlevlerini bayağı fazla değiştirir. Örneğin çözünürlüklerini artırabilir ya da azaltabilir veya diğer molekülerle etkileşmelerini düzenleyebilir.

Amino asitlere ek olarak proteinler, çok daha farklı gruplar da barındırabilirler. Amino asit dışında, yapısında farklı türler barındıran amino asitlere, “konjuge proteinler” denir. Konjuge proteinler, kovalent ya da non-kovalent bağlarla, nükleik asitlerle nükleoproteinleri, lipidlerle lipoproteinleri, karbonhidratlarla glikoproteinleri ve daha bir çok küçük molekül kütleli maddelerle, metallerle ve metal içeren gruplarla kompleks yapılar oluşturabilirler.

 

Amino asit nedir?

Amino Asit Nedir Ne Işe Yarar

Amino Asit Nedir Ne Işe Yarar

Amino Fonksiyon

Amino Fonksiyon

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.