Amaranth nedir? Amaranth bitkisinin faydaları neler?

Amaranth nedir? Amaranth bitkisinin yararları neler?
Görüntüsü kinoayı anımsatan amaranth, son yılların popüler yiyeceklerinden biri. ABD’de üretilen amaranth ağırlıklı olarak kahvaltılık gevrek, kraker, kurabiye, ekmek ve diğer fırıncılık ürünlerinde kullanılıyor. Peki, amaranth bitkisinin yararları neler?

ABD’den sonra Türkiyede de popülerleşen amaranth, özellikle sağlıklı besin ürünlerinin üretiminde kullanılmaktadır. Özellikle glutene karşı allerjisi olanlar için kurtarıcıdır. Tohumu doğrudan bazı ürünlere eklendiği gibi, unu ekmeklere, eriştelere, kreplere, bisküvilere ve diğer fırın ürünlerine katılabilmektedir. Tohumu dışında amaranthın yaprakları da çeşitli şekillerde değerlendirilebilir. Amaranth yaprakları taze olarak toplanıp salata, haşlama, buğulama, kaynatma, kızartma ya da yemeklere tat verme gibi farklı şekillerde değerlendirilebilmektedir.

Tohumları yüzde 6 ila %10 yağ içeriğine sahip olan amaranth kötü kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir. Glüten hassasiyeti olanlar, kolesterolü düşürücü tesiri olan bu süper besini yulafa alternatif olarak kullanabilirler.

Amaranthın içerisinde bulunan “Skualen”, tümörlere kan gidişini durdurarak kanserle savaşmaya yardımcı olur.

Amaranth, doğurganlık dönemindeki bayanlar için bebekte oluşabilecek nöral tüp defekti ve gebelikte meydana gelebilecek düşük tehlikelerini engellemeye yardımcı olan folik asitten de zengin bir besindir.

İçeriğindeki yüksek lif barındıran amaranth, barsak hareketlerini artırmaya yardımcıdır. Yüksek protein ve lif içeriğiyle tok tutmaya yardımcı olarak, zayıflama diyetlerinde kilogram verdirici özelliğinden yararlanılabilir.

Amaranthın şeker hastalarına da olumlu etkileri bulunmaktadır. Yapılan bazı çalışmalarda amaranthın insülin kıymetini artırarak kan glikoz seviyelerini bariz şekilde düşürdüğü görülmüştür.

Amaranth bitkisinin çiçekleri, diş sızısı ve ateş rahatsızlıklarında yardımcı oluyor, ağrıları azaltıyor.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.