Alıç nedir? Alıç sirkesi nasıl yapılır?

Alıç nedir? Alıç sirkesi nasıl yapılır?
Alıç gülgiller familyasına ait, çoğunlukla ormanlarda yetişen bir tür bitki. Geçmişten günümüze tıp alanında kullanılan alıç taze veya kuru halde tüketilebiliyor. Ayrıca alıç mutfaklarda marmelat veya sirke malzemesi olarak kullanılabiliyor. Biz de bugün sizlerle alıç sirkesinin yapılışını paylaşacağız. Bu sirkeyi salatalarınızda sos olarak kullanabileceğiniz gibi su ile karıştırıp doğrudan içebilirsiniz de. İşte tüm incelikleri ile evde alıç sirkesi yapımı…

Alıç tezgahlarda karşımıza kırmızı ve sarı olmak üzere iki çeşit olarak çıkıyor. Alıç sirkesini isterseniz kırmızı alıçla isterseniz de sarı alıçla yapabilirsiniz.

Alıç sirkesinin yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler şöyle:

1,5 kilogram alıç
4 litre su
1 yemek kaşığı kaya tuzu
1 çay bardağı üzüm veya elma sirkesi
5-6 adet nohut

Elma sirkesi nasıl yapılır? Sağlık deposu elma sirkesi tarifi

Alıçları bol suda yıkayın. Tek tek kontrol ederek içerisinde kurt olanları ayıklayın.

Sirke yapacağınız 5 litrelik kavanozunuzu iyice yıkayıp dezenfekte edin. Alıçları içine koyun. Üzerini 4 litre su ile tamamlayın. Tuz, sirke ve nohutları da ekleyip ağzını temiz bir tülbentle kapatın.

Kavanozu güneş almayan bir yere koyup arada kontrol ederek 15-20 gün kadar bekletin. Bu sürede alıçlar yavaş yavaş kavanozun dibine çökecek. Hepsi kavanozun dibine çöktüğünde sirkeniz yenmeye hazırdır.

Bir tülbent yardımı ile süzün ve bir cam şişeye aktarın. Bu şekilde uzun süre saklayabilirsiniz.

ALIÇ SİRKESİNİN FAYDALARI İÇİN TIKLAYIN

Evde sirke yapmanın sırları Turşu 101Lezzetli turşu nasıl yapılır? Turşu hangi sıcaklıkta saklanmalıdır? Turşunun salamura suyu nasıl hazırlanmalı? Turşunun tuz oranı nasıl olmalı? Turşu cam kavanozda mı saklanmalı? Bu soruların yanıtları videomuzda…daha fazla video için

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.