Akupunktur nedir?

Akupunktur nedir?
Çin’de çok eskilerden beri uygulanan, ordan dünyaya yayılan akupunktur tedavisi Türkiye’de de yaygın olarak kullanılıyor. Akupunktur, zayıflama, sigarayı bırakma gibi maksatlarda da kullanılmaktadır. Peki, akupunktur nedir?

bir diğer adı ile iğneli uyarım, Çin tıbbında bedenin kimi noktalarına çok ince uçlu özel iğneler batırılarak yapılan tedavi şeklidir. Çin tarihin yazılı döneminden çok eskilere dayandığı öne sürülmektedir. İğnelerin kullanımından çok önce bian denilen keskin kenarlı taşların kullanılmakta olduğu Han Hanedanlığı döneminde (M.Ö.206-M.S.220) kaleme alınmış olan Shuo Wen Jie Za isimli kitapta ifade edilmektedir. Zamanla bian taşlarının yerine kemik ya da bambudan yapılan iğneler kullanılmaya başlanmıştır. Shang Hanedanlığı (M.Ö. 16.yüzyıldan 11.yüzyıla kadar) döneminde bronz döküm yöntemi geliştirildiğinde bronz iğne kullanım imkânı ortaya çıkmış ve metal iğnelerin kullanımı önem kazanmıştır. Akupunkturun uygulanışı hakkındaki en geniş ilk bilgi Çin’de Savaşan Eyaletler Döneminde (M.Ö. 475-221) yazılan Huangdi Nei Jing isimli tıbbi risalede verilmektedir. Eserde hem dönemde uygulanan teknikler hem de kadim dönemden aktarılan bilgiler yer almaktadır.

Doğu ve Batı Tsin Hanedanlıkları döneminden (M.S.265-420) Güney ve Kuzey Hanedanlıkları (M.S.420-589) dönemine değin akupunktur uygulanımı yaygınlaşarak gelişmiş ve bu dönemde kaleme alınan Zhen Jiu Jia Yi Jing isimli kitapta akupunkturda kullanılan meridyen noktalarının tam yeri ve adları belirlenmiştir. Kitapta ayrıca her bir noktanın özellikleri ve diğer noktalarla ilişkisiyle manipülasyon metotları da anlatılmıştır. Akupunktur ilk olarak Dabry (1853) ve Morant (1927) tarafından Batı’ya tanıtıldı.

Akupunktur tedavisi, bedende derinin hemen altından geçen on dört ayrı enerji kanalı ve bu kanallar üstünde bulunan direnç noktalarının ilintili bulunduğu organlar arasındaki ilişkileri temel alır. Çözümlemeye dayanan çağdaş bilimlerden farklı bir geleneğe bağlı olarak hareket eden akupunktur tedavisinin nasıl iş gördüğü net değildir. Günümüzde Dünya Sağlık Örgütü’nce (WHO) de kabul edilmiş yüzellinin üstünde rahatsızlığın tedavisinde ve bazan ameliyatlarda da yan tesiri olmadığı için anestezi[kaynak belirtilmeli] olarak uygulanmaktadır.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.