23 Ocak hadi ipucu: Yenikapı’da başlayan kazılarda ortaya çıkarılan limanın adı nedir?

23 Ocak haydi ipucu: Yenikapı’da başlayan kazılarda ortaya çıkarılan limanın ismi nedir?
İstanbul, tarihin ileri medeniyetlerine ev sahipliği yapmış kadim bir kentdir. Dolayısı ile İstanbul’da yürütülen herhangi bir yer altı çalışması, beraberinde Neolitik, Helenistik, Roma ve Bizans İmparatorluğu dönemlerine ait arkeolojik kalıntılar gibi heyecan verici yeni keşifleri de ortaya çıkarmaktadır. Peki, 2004 senesinde Yenikapı’da başlayan kazılarda ortaya çıkarılan limanın ismi nedir?

2004 senesinde Yenikapı’da başlayan kazılarda ortaya çıkarılan limanın ismi Eleutherios Limanı’dır. Eleutherios Limanı veya daha sonraki ve yaygın adı ile Theodosius Limanı , Bizans İmparatorluğu’nun baş kenti Konstantinopolis’in güneyindeki antik ticari limandır.

Marmara Denizi kıyısında, Yenikapı’dan tarihi Langa bostanlarının olduğu alana uzanan genişçe bir körfezde yer alan bu liman, antik Kontoskalion Limanı’nın batısında yer alır. Marmara Denizi’nin hakim rüzgarı olan poyraza karşı korunaklı olan bu liman, Bizans döneminde sur içerisindeki yegane akarsu olan Bayrampaşa Deresi(Lykos) ağzında kurulmuştur. Mısır’dan tahıl getiren gemiler yüklerini burda boşaltıyorlardı. Mısır’ın M.S. 641’de Araplar’ın eline geçmesi ile zahire sevkiyatı durmuş, limanın bu yüzden önemi azalsa da, 12. asıra kadar varlığını korumuştur.

2004 yılından sonra Marmaray Tüneli’nin Avrupa yakasında yeryüzüne çıktığı yerde yapılan arkeolojik kurtarma çalışmalarında Neolitik, Helenistik, Roma ve Bizans İmparatorluğu dönemlerine ait bir çok arkeolojik kalıntı ve 37 gemi batığı bulunmuştur.

Bu kazılarda ortaya çıkan Bizans dönemine ait 37 gemi batığı, Bizans İmparatorluğu’nun baş kenti Konstantinopolis’in bir liman şehri olarak işlevini, bu dönemde kullanılan teknelerin yapım tekniklerini, limanın günlük yaşamına ışık tutacak bir çok yeni bilgiye ulaşılmasını sağladı. Bu sayede liman tekrar gün yüzüne çıkmıştır.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.