13 Ocak hadi ipucu: Formula 1’de Dünya Şampiyonu olan en genç pilot kimdir?

13 Ocak haydi ipucu: Formula 1’de Dünya Şampiyonu olan en genç pilot kimdir?
Formula 1’de Dünya Şampiyonu olan en genç pilot kimdir sorusunun cevabı yurttaşlar tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Sporseverlerin yakından takip ettiği Formula 1 yarışları sürmeye devam ediyor. Peki, Hadi yarışması tarafından paylaşılan ipucu ve Formula 1’de Dünya Şampiyonu olan en genç pilot kimdir?

30 bin TL ödüllü bilgi yarışmasında yer alacak sorusu ve yanıtı belli oldu. ’de olan en genç pilot kimdir? İşte ayrıntılar…

SEBASTİAN VETTEL KİMDİR?

Sebastian Vettel, 3 Temmuz, 1987; Heppenheim, Hesse, Almanya) Alman Formula 1 pilotu. Scuderia Ferrari takımıyla sözleşme imzalamıştır.

2006 Türkiye Grand Prix haftasonunda, Cuma günkü antreman seansında, 19 yaş 53 günlükken, piste Sauber takımının üçüncü pilotu olarak piste çıkan Vettel, Formula 1 tarihinin en genç pilotu unvanını kazanmıştır.17 Haziran 2007 tarihinde koşulan Birleşik Devletler Grand Prix’inde, “bir Formula 1 yarışında start alan en genç 6. pilot” unvanını kazanmakla kalmamış, aynı yarışta “bir Formula 1 yarışında puan alan en genç pilot” rekorunu da kırmıştır. 30 Eylül 2007 tarihindeki Çin Grand Prix’ine bir ara liderlik eden Vettel, bu yarışta da “bir Formula 1 yarışına liderlik eden en genç pilot” rekorunu kırmıştır. 2008 İtalya Grand Prix’inde “bir Formula 1 yarışında pol pozisyonunu kazanan en genç pilot” ve “bir Formula 1 yarışını kazanan en genç pilot” rekorlarını kıran Vettel, “farklı iki takımda yarış kazanan en genç pilot” rekoruna da sahiptir. Vettel Abu Dabi Grand Prix’i sonunda 2010 senesinde pilotlar şampiyonluğuna ulaşarak “F1 şampiyonu olan en genç pilot” unvanını Lewis Hamilton’ın elinden almış ve yeni bir rekorun sahibi olmuştur. Bir manada rekorların adamı olan Michael Schumacher’in izinden gittiğini göstermiştir. 2011 sezonunda 2011 Formula 1 sezonu’nu domine ederek bitime beş yarış kala şampiyonluğunu ilan etmiştir.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.