Hadi Bakalım…İslama En Büyük Zararı Kemal Sunal Verdi

Hadi Bakalım...İslama En Büyük Zararı Kemal Sunal Verdi

Günümüzde bile hala çok fazla sevilip seyrediliyor Kemal Sunal filmleri. Rahmetli Kemal Sunal’ı Sevenlerde var sevmeyenlerde tabiki.Herkesin çocukluk anısı olan Kemal Sunal hakkında, Yeniakit gazetesi Deniz Balaban blogunda yer alan bir yazıyı okurları ile paylaştı ve kısa sürede büyük tepki aldı.Deniz Balaban yazısında İslam dinine en büyük zararı Kemal Sunal’ın ve Kemal Sunal filmlerinin evrdiğini iddia ediyor.

Balaban’a göre ŞABAN İSMİ ÜÇ AYLARDAN BİRİ.

Kemal Sunal tiplemesinin Şaban olarak anılması da ve zihinlere yerleştirilmesi de tesadüfi deyil. FİGÜRANLAR KÖTÜ SUNAL DA AYNI 

Balaban Kemal Sunal’ın oynadığı filmelrde “hoca ve şık” tipinin üçkağıtçı,yalancı,düzenbaz olduğunu da söyleyerek bunun günahını Kemal Sunal’a yüklüyor.

Deniz Balaban,Kemal Sunal’ın oynadığı filmlerde “kötü” karaktere sahip olan kişiler genelde dindar tiplerdir diyerek bu anlanmda gene manasızca Sunal’ı eleştiriyor.Yazıda şu satırlar ilgi çekici… 1″ Kemal Sunal, oynadığı filmlerin kahir ekseriyetinde, İslam ile yoğrulmuş Anadolu kültüründe sık karşılaşılan ve hürmet edilen adlar ile özdeşleşmiştir.

Çok açık bir örnek olması açısından, “Şaban” adı neredeyse Sunal’ın göbek adı gibidir. Hatta bazı yörelerde ve yurtdışında Türk popülasyonun olduğu yerlerde bu filmler “Şaban Filmleri” olarak anılır. “Şaban” ismi, bilindiği üzere mübarek sayılan “Üç aylar”dan biridir. Kemal Sunal bu ismi, bihassa saf ve şapşal rollerini üstlendiği filmlerde kullanır (ya da kullandırılır). Kemal Sunal filmlerinin yaygınlaşması ve tekrar tekrar verilmesiyle, Şaban, Ramazan, Apti, Hüsnü, Rıfkı, Kamil gibi hürmet edilen isimler, alay edilen ve herşey için kullanılan isimler olmaya başladı. Sokakta oynayan çocuklardan, şapşal ve saf gibi görünenleri ile “Şaban” diye dalga geçildi. Ronaldo ve Messi’nin isimlerini hayranlıkla söyleyen gençler, Şaban veRamazan isimleriyle eğlenir oldu. Bu vakitde ortalama bir semtte oturan bir anne-babanın, çocuğuna “Şaban” ismini, çok istese bile, vermesi kolay olur mu dersiniz?

iDİkkat etmişsinizdir muhtemelen, özellikle sosyal, siyasi içerikli ve mesajlı ikinci dönem Kemal Sunal ve genellikle buna benzer yapımların örgüsünde, filmdeki “kötü” karakterlerinden biri de, diğer karakterlere göre biraz daha “dindar” görünen tiplemelerdir. 

Bu filmlerde, seyircinin gözüne hemen sokuluveren “dindar” karakteri, dini dünya çıkarları içi kullanan, mevcut yağmave ağalık veya kapitalist düzeninin bekası için elinden geleni yapan, üçkağıtçı, hırsız, kul hakkı yiyen, şehevi arzularının peşinde elalemin karısına kızına sarkabilen ve zina etmekten korkmayan, menfaati için içki içmekten çekinmeyen her bakımdan “pis” bir tiptir. Bu karakter çoğu zaman imamdır ancak bazen işçi sınıfının düşmanı olarak bir işveren, kanaat lideri yoz bir kişilikya da sıradan bir bakkal veya esnaftır. 

Filmdeki esas oğlan, safi kötülük olan karşı tarafla mücadele ederken, kötü tarafa her şekilde yardımcı olduğu gayet belli olan bu “dindar” tiplemeyle de mücadele etmek zorundadır. “

İyi” karakter, çok defa, bu dindar tiplemeye, İslamiyet’i ve Kur’an-ı Kerim’i (“kitabın neresinde yazıyor bu” gibisinden göndermelerle) iyi bilmediğini ve kendisinin hem din sahasında hem de insan hakları sahasında daha üstün olduğunu belli eder ve onu enazından etraftakilerin gözünden düşürerek alay konusu yapar. Verilmek istenen mesaj gayet açıktır; dindar olmak yobazlığa neden olur, asli insan ve çalışan hakları konusunda kişiyi kör eder, kötü güçlere kolayca teslim olunup onlarla beraberlik yapmak daha kolay olur

. Esas oğlan “kıvamı”nda ise; dini doğru anlamak, insan ve işçi haklarına tam riayet ve kötülüğe karşı kararlı bir karşı duruş “erdem”i vardır. Bu hal, özellikle Kemal Sunal, Şener Şen ve İlyas Salman’ın başrolleri paylaştığı veya ayrı ayrı başrolde oldukları prodüksiyonlarda kendini açık bir şekilde gösterir.

bunu-soyleyen-de-var-871ee0c69426f68f69c9

kemal_sunal_anildi_h7151

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.